5 sposobów, żeby przestać czuć się samotnym

  • 25.03.2017, 16:51 (aktualizacja 25.03.2017, 17:59)
  • www.slowopodlasia.pl / Polub nas na Facebooku
5 sposobów, żeby przestać czuć się samotnym
Żyjemy w przekonaniu, że społeczeństwo wymaga od nas zarówno jakiegoś statusu, pewnej kwoty pieniędzy na koncie, jak i udanego związku oraz kochającej się rodziny. Jeśli nie spełniamy tych warunków, jesteśmy sobą rozczarowani. Tymczasem każdy z nas ma inną osobowość i niesie ze sobą niepowtarzalną historię. A w niej może być i etap samotności. Jeśli będziemy mieć świadomość, że on kiedyś się skończy, zyskamy szerszą uspakajającą perspektywę oraz siłę. Jednak trzeba uważać, żeby w tym czasie nie popaść w izolację i rozpacz.

Oto pięć szybkich i praktycznych sposobów na zwalczenie poczucia samotności:

1. Zadbaj o to, żeby jak najlepiej spędzać swój czas "sam na sam".

Istnieje ogromna różnica w byciu samotnym a osamotnionym. Często zdarza się, że kiedy jesteśmy sami, zamiast rozkoszować się tym, mamy do siebie pretensje, że tak jest. I wpadamy w rodzaj hibernacji, odmawiając sobie prawa do radości. Czas, kiedy jesteśmy sami, wykorzystajmy na koncentrację na sobie, na miłość własną. To czas na refleksję, odpoczynek i regenerację. Na spotkanie ze sobą.

2. Utrzymuj kontakty społeczne.

Istnieją setki sposobów, żeby mieć kontakt z ludźmi. Media społecznościowe na przykład zapewniają nam natychmiastowy dostęp do znajomych za pomocą jednego kliknięcia. Najważniejsze jest, aby łączyć się z ludźmi podobnie myślącymi, którzy dodają jakąś wartość do naszego świata. Należy pamiętać, że ilość to nie to samo co jakość. Pomyśl o tym, co lubisz robić i aktywnie poszukuj ludzi do towarzystwa.

Dołączenie do społeczności online lub do jakiejś lokalnej grupy to doskonała okazja, żeby się zaprzyjaźnić. Nie zrażaj się, jeśli nie od razu trafisz na bratnie dusze. Ale jeśli będziesz próbował, w końcu to się stanie.

3. Wyjdź ze swojej strefy komfortu.

Samotność może być okazją, żeby odważyć się wyjść poza swoje zwyczajowe wzorce postępowania. Może jesteśmy zamknięci na uczucia, agresywni, bo przestraszeni bliskości. Może mamy tendencje do ucieczki emocjonalnej w relacjach? Nie zapominajmy przy tym, że samotność nie musi oznaczać braku kontaktu z ludźmi. Można być wśród nich, a czuć się samotnym. Dlaczego tak się dzieje, trzeba zadać sobie to pytanie. Może podświadomie uważasz, że nie jesteś na tyle wartościowym człowiekiem, żeby stworzyć szczęśliwy związek, i z tego powodu prowokujesz odrzucenie? Czas samotności wykorzystajmy na odkrycie tej zagadki i zróbmy coś innego niż dotąd. Jeśli unikamy bliskości, zbliżmy się do kogoś, jeśli atakujemy, bądźmy bierni, jeśli wstydzimy się mówić o uczuciach, zwierzmy się z nich.

4. Nie porównuj się z innymi.

Porównanie to najszybszy sposób, żeby być nieszczęśliwym. Samotność zwykle zaniża nasze poczucie własnej wartości, tracimy pewność siebie i stąd już tylko krok do porównywania się i czucia z tego powodu gorszym. Takie postępowanie tylko pogrąży nas w samotności, a przecież nie tego chcemy.

Weronika Bielicka

www.slowopodlasia.pl / Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
GłosPomorza
GłosPomorza 08.08.2021, 12:55
Na podlasiu chyba do pięciu nie umieją
Chop
Chop 17.10.2021, 13:04
Muszę Ciebie rozczarować - niestety dla Ciebie umieją nawet do 6 :P - a u Was?

Pozostałe