Gmina Biała Podlaska: Kulinarne dziedzictwo w Perkowicach

  • 30.09.2021, 08:35
  • Paulina Chodyka-Łukaszuk
Gmina Biała Podlaska: Kulinarne dziedzictwo w Perkowicach Paulina Chodyka-Łukaszuk
Były regionalne przysmaki, spektakl „Sianokosy” w wykonaniu zespołów obrzędowych, można było też samodzielnie zrobić dziędziuchy. Do tego rodzinna potyczka na placuszki oraz wspólne biesiadowanie. 

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – Smaki Dziedzictwa, Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej zorganizował wydarzenie pełne smaku. Gospodarzem spotkania o nazwie „Kuchnia łączy pokolenia – Racuszki i placuszki” była oczywiście Pracownia Kulinariów Regionalnych w Perkowicach, gdzie spotkali się miłośnicy tradycyjnych potraw i lokalnego folkloru. – Zespół Lewkowianie z Dokudowa i zespół Jutrzenka ze Sławacinka Starego przygotowały widowisko obrzędowe pod tytułem „Sianokosy”. Przygotowaliśmy też kulinarny turniej rodzinny. Na koniec czeka nas wspólne śpiewanie, bo jest jeszcze z nami zespół Kalina z Perkowic – informowała Anna Bandzerewicz, instruktor GOK Biała Podlaska.

O tym, co to dziędziuchy oraz jak je przygotować opowiadała Halina Bandzarewicz. – Kiedyś na wsi, jak nie było za bardzo, co jeść, to jak zostały kartofle ze śniadania, rozgniatało się je wałkiem, zagniatało się je z mąką, dodawało suszone jagody, bo świeżymi zabarwiłoby się ciasto i na koniec soliło się ciasto do smaku. Pokrojone na małe kluski ciasto, wrzucało się najczęściej do pieca, tzw. ściankówki, gdzie mieściły się dwie blachy albo razem z chlebem dorzucało się jeszcze jedną blachę. Do tego kubek mleka i była kolacja – opowiada mieszkanka Dokudowa I i członkini Zespołu Obrzędowo-Śpiewaczego Lewkowianie.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 28 września

 

Paulina Chodyka-Łukaszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe