REGION: Mamy największy przyrost zakażeń 

  • 05.10.2021, 10:16
  • Joanna Danielewicz
REGION: Mamy największy przyrost zakażeń  Adam Trochimiuk
Ostatni tydzień września zamknął się największym przyrostem zachorowań na Covid-19 na Lubelszczyźnie. W bialskim szpitalu na 47 łóżek covidowych pod koniec tygodnia niemal wszystkie były zajęte. Wśród zakażonych, leczących się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym są też dzieci.

Końcówka września i początek października przyniósł znaczny wzrost zakażeń koronawirusem w całym kraju. Liczba dziennych przypadków przekroczyła 1000. Wśród województw, w których przyrost zakażeń jest największy prym wiedzie województwo lubelskie. W piątek, 1 października do Lublina przyjechał minister zdrowia Adam Niedzielski. - Sytuacja epidemiczna w województwie lubelskim się pogarsza i bardzo odstaje na tle kraju. Gdy średnio w Polsce mamy odsetek pozytywnych testów na poziomie 3 proc., w województwie lubelskim jest to 8 proc. - informował podczas pobytu w Lublinie minister Niedzielski. - Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka. Pierwsza to fakt, że podczas wcześniejszych fal zakażeń województwo lubelskie odnotowało na tle kraju niższy poziom zachorowań. To sprawiło, że mniej ludzi nabyło odporność i społeczność jest teraz bardziej podatna na wirusa. Ten stan rzeczy wzmacnia niski odsetek wyszczepienia populacji województwa lubelskiego. Trzecią przyczyną intensywności rozprzestrzeniania się koronawirusa jest nieprzestrzeganie zasad określanych mianem DDM (dystans, dezynfekcja, maseczki).

Tymczasem jak mówi minister postęp zakażeń związanych z wariantem Delta wirusa Sars-Cov-2, który dominuje w czwartej fali, jest znacznie większy niż w poprzednich okresach. - Postęp choroby wywołanej wirusem jest znacznie szybszy, co zmniejsza przestrzeń do zastosowania części leków, którymi pacjenci byli leczeni podczas poprzednich fal zakażenia. Chorzy trafiają do szpitali po pierwsze niezdiagnozowani, po drugie często w zaawansowanym stadium choroby – mówi minister. - Tak jak wcześniej zaostrzenie choroby następowało około dwóch tygodni od zakażenia, tak teraz następuje nawet po tygodniu.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 5 października

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe