Międzyrzec Podlaski: Podwyżka pod jednym warunkiem

  • 07.10.2021, 08:30
  • Anna Ostapiuk
Międzyrzec Podlaski: Podwyżka pod jednym warunkiem Anna Ostapiuk
Radni "z bólem serca" zgodzili się na podwyżkę opłat za wywóz śmieci, ale pod warunkiem utrzymania nowej stawki w przyszłym roku. 

Tematem przewodnim ostatniej sesji rady miasta Międzyrzec Podlaski była gospodarka odpadami i wywołane rosnącymi kosztami wyższe stawki opłat za ich wywóz.  – W naszym mieście obserwujemy rokroczny wzrost ilości odpadów i coraz gorszą jakość tych segregowanych. W 2019 r. odebraliśmy ponad 3.608 ton, a w 2020 już 4.071, co daje 339 ton miesięcznie. Tylko przez ostatnie 8 miesięcy tego roku odebraliśmy 3.852 tony, co średnio daje 481 ton na miesiąc. Oznacza to, że do systemu trafia ich o 42 procent więcej. Pociąga to za sobą wzrost kosztów ich odbioru i zagospodarowania. Zamiast zakładanych miesięcznych kosztów na poziomie 250 tys. zł.  płacimy 350 tys. Szacowany koszt usługi odbioru i zagospodarowania w 2021 r. wyniesie 4,2 mln zł, co oznacza, że opłaty wnoszone przez mieszkańców nie wystarczą na sfinansowania całości zadania i miasto będzie musiało dołożyć około 1,2 mln złotych - tłumaczyła przyczyny podwyżki opłat Anna Nestorowicz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa.


Duże koszty generują odpady gabarytowe, budowlane i opony i tylko ich ograniczenie w odbiorze jest możliwe na przyszły rok. Anna Nestorowicz poinformowała również o zmianie sposobu rozliczania z wykonawcą usługi z ryczałtu na wyliczenia tonażowe. Według nowych stawek opłata miesięczna za odpady segregowane wzrośnie do 28 zł od osoby a niesegregowanych do 60 zł. Radni "z bólem serca" wyrazili zgodę na podwyżkę opłat, ale postawili burmistrzowi warunek utrzymania stawki w przyszłym roku. Na razie wierzą w rzetelność kalkulacji. – Przychodzą momenty, kiedy trzeba spojrzeć odpowiedzialnie na budżet całego miasta i nie każda uchwała jest szczęściem w obdarowywaniu kolejnych grup wsparciem. Dziękuję za zrozumienie problemu. Poważnie traktuję zobowiązanie utrzymania stawek za wszelką cenę w perspektywie co najmniej dwóch lat. Zrobimy wszystko, by strumień odpadów był jak najmniej kosztotwórczy - zapewnił burmistrz Zbigniew Kot. 

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 5 października

Anna Ostapiuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe