Radzyń Podlaski: Przecięli siekierami jodłowe gałązki i ogród stanął otworem

  • 08.10.2021, 11:00
  • Joanna Danielewicz
Radzyń Podlaski: Przecięli siekierami jodłowe gałązki i ogród stanął otworem Nadelśnictwo Radzyń Podlaski
Na ten moment czekali prawie 10 lat. Na tyle w planach edukacyjnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych zaplanowano stworzenie tego miejsca. To był czas poszukiwania finansowania i przygotowywania projektów. Pod koniec września finał tych prac pokazano szerszej publiczności. Ogród edukacyjny został oficjalnie otwarty.

Plan był ambitny od początku, bo Nadleśnictwo Radzyń Podlaski nie mając statusu Leśnego Kompleksu Promocyjnego musiało samo znaleźć fundusze na pomysł, który zakiełkował w głowach leśników, czyli stworzenie ogrodu edukacyjnego. Projekt, który postanowiło zrealizować radzyńskie Nadleśnictwo oszacowano na 800-900 tys. zł. – Musieliśmy ściubić te grosiki. W projektowaniu naszej koncepcji wsparli nas projektanci i geodeci współpracujący z Lasami Państwowymi – tłumaczył w 2017 roku ówczesny nadleśniczy, Krzysztof Hołowiński. Wtedy właśnie zaczęły się fizyczne prace przy tworzeniu ogrodu, czyli przygotowanie terenu.

Pod ogród zaadaptowano działkę, na której kiedyś funkcjonował Ośrodek Transportu Leśnego i stolarnia. Teren zaniedbany i niezagospodarowany miał posłużyć do stworzenia mininadleśnictwa. - Będą tu utworzone zbiorowiska roślinności charakterystyczne dla naszych leśnych terenów, czyli grąd, bór sosnowy i las brzozowy. Zachowamy tu jednak charakter parkowy i rekreacyjny. Będzie to również teren edukacyjny. Powstaną odpowiednie budynki z ekspozycjami i sale edukacyjne do pracy z dziećmi i młodzieżą – mówił nadleśniczy. W parku zaplanowano ścieżkę sensoryczną, na której dzieci choćby za pomocą dotyku mogą rozpoznać rodzaje gruntu, drewniany labirynt, czy ścieżka zdrowia.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 5 października

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe