Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 09:56
Reklama
Reklama

Region: Mówimy, jak pomóc uchodźcom

Przedstawiciele stowarzyszenia Homo Faber prowadzą rozmowy z mieszkańcami terenów przygranicznych, jak zachować się w momencie spotkania uchodźców. Z dramatycznych relacji społeczników wynika, że po lasach, przy granicy z Białorusią, błąkają się wycieńczeni, spragnieni, wyziębieni i głodni uchodźcy, w tym liczne dzieci i kobiety. – Każdy kto chciałby pomóc migrantom, może zgłosić się do nas po wsparcie – apeluje prezeska stowarzyszenia Homo Faber Anna Dąbrowska.
Region: Mówimy, jak pomóc uchodźcom

Autor: archiwum stowarzyszenia Homo Faber

Piotr Skrzypczak politolog działający w stowarzyszeniu Homo Faber z Grupy Granica odwiedził Białą Podlaską, w celu rozmowy z tymi, którzy martwią się sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. – Zwracamy się do tych, którzy chcieliby pomóc biednym ludziom, zmanipulowanym przez wielkich tego świata i błąkających się po pobliskich lasach. Chcemy by ci, co pragną wyciągnąć pomocną rękę do uchodźców, wiedzieli jak mogą wesprzeć tych, którzy przedostali się przez granicę. Działamy w ramach prawa, nie namawiamy do trudnych decyzji, tylko takich od serca. Chodzi o to, by ci, którzy spotkają uchodźców nie bali się dać im czegoś do picia i jedzenia czy ogrzania się. Planujemy naświetlić, co zrobić kiedy widzi się ludzką tragedię na granicy. Nie wjeżdżamy do strefy objętej stanem wyjątkowym, ale wiemy, że mieszkańcy tych terenów, muszą sobie poradzić z zastaną sytuacją – mówi politolog Piotr Skrzypczak wykładowca stosunków międzynarodowych w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

– Jeżeli ktoś widzi człowieka w stanie krytycznym, który potrzebuje pomocy, to namawiamy by podać mu herbatę, czy nieskomplikowany posiłek. Trzeba mieć na uwadze, że nie może być to nic tłustego, gdyż ci ludzie są zazwyczaj wyczerpani i głodni od wielu dni, więc jedzenie ciężkostrawne może im zaszkodzić. Kiedy spotkamy uchodźców można powiadomić służby np. straż graniczną, ale nie mamy takiego obowiązku. Niestety, często straż graniczna zawozi tych ludzi z powrotem na strefę przygraniczną. Jeżeli ktoś czuje potrzebę by zawiadomić służby, niech tak postąpi - zaznacza.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 5 października


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Tirowiec 46Treść komentarza: A co cię to obchodzi . Jestem kierowcą ciężarówki jeżdżę w trasę 4-5 dni nie ma mnie w domu co co mam obracać jak nie Tirówki he he he . Pełno ich chodzi po parkingach to i się korzysta he he . Mojej kobiecie mówię , że jak nie z tych że ja wierny jestem że ja nie kożystam z usług tych pań ...... a ona wierzy ha ha ha haData dodania komentarza: 27.03.2024, 15:23Źródło komentarza: Projekt bialskich licealistek na dniach uczelniAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: a co z piłką kobiecą w Białej? Zaorana na amen czy jest jakaś szansa?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:14Źródło komentarza: Poznały rywalkiAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: Widać efekt pracy TOP-54, brawo panowie. Najlepsza Akademia w regionie.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:13Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: GromTreść komentarza: Matematyk co ty piszesz. W Radzyniu w zawodówkach to słabi musza być nauczyciele od matematyki i geografii. Grom od GMINY dostał kasę, a gmina liczy 10000 mieszkańców wiec nie wiele mniej niż "miasto" Radzyń. Orlęta dotację na tym poziomie dostają co roku, Grom dostał raz od święta. Polecam mniej serwatki bo was tam wzdyma strasznie, że chodzicie nadęci i piszecie głupoty.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:11Źródło komentarza: Podatek od Wieczystej - Felieton FrankaAutor komentarza: DanutaTreść komentarza: Jakie?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 11:25Źródło komentarza: Zioła na jelita – które są skuteczne?
Reklama
Reklama