Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 19:01
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Region: Mówimy, jak pomóc uchodźcom

Przedstawiciele stowarzyszenia Homo Faber prowadzą rozmowy z mieszkańcami terenów przygranicznych, jak zachować się w momencie spotkania uchodźców. Z dramatycznych relacji społeczników wynika, że po lasach, przy granicy z Białorusią, błąkają się wycieńczeni, spragnieni, wyziębieni i głodni uchodźcy, w tym liczne dzieci i kobiety. – Każdy kto chciałby pomóc migrantom, może zgłosić się do nas po wsparcie – apeluje prezeska stowarzyszenia Homo Faber Anna Dąbrowska.
Region: Mówimy, jak pomóc uchodźcom

Autor: archiwum stowarzyszenia Homo Faber

Piotr Skrzypczak politolog działający w stowarzyszeniu Homo Faber z Grupy Granica odwiedził Białą Podlaską, w celu rozmowy z tymi, którzy martwią się sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. – Zwracamy się do tych, którzy chcieliby pomóc biednym ludziom, zmanipulowanym przez wielkich tego świata i błąkających się po pobliskich lasach. Chcemy by ci, co pragną wyciągnąć pomocną rękę do uchodźców, wiedzieli jak mogą wesprzeć tych, którzy przedostali się przez granicę. Działamy w ramach prawa, nie namawiamy do trudnych decyzji, tylko takich od serca. Chodzi o to, by ci, którzy spotkają uchodźców nie bali się dać im czegoś do picia i jedzenia czy ogrzania się. Planujemy naświetlić, co zrobić kiedy widzi się ludzką tragedię na granicy. Nie wjeżdżamy do strefy objętej stanem wyjątkowym, ale wiemy, że mieszkańcy tych terenów, muszą sobie poradzić z zastaną sytuacją – mówi politolog Piotr Skrzypczak wykładowca stosunków międzynarodowych w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

– Jeżeli ktoś widzi człowieka w stanie krytycznym, który potrzebuje pomocy, to namawiamy by podać mu herbatę, czy nieskomplikowany posiłek. Trzeba mieć na uwadze, że nie może być to nic tłustego, gdyż ci ludzie są zazwyczaj wyczerpani i głodni od wielu dni, więc jedzenie ciężkostrawne może im zaszkodzić. Kiedy spotkamy uchodźców można powiadomić służby np. straż graniczną, ale nie mamy takiego obowiązku. Niestety, często straż graniczna zawozi tych ludzi z powrotem na strefę przygraniczną. Jeżeli ktoś czuje potrzebę by zawiadomić służby, niech tak postąpi - zaznacza.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 5 października


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama