Chcemy, aby mieszkańcom naszej gminy żyło się dobrze

  • 12.10.2021, 09:36
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Chcemy, aby mieszkańcom naszej gminy żyło się dobrze fot. UG Drelów
Połowa kadencji wójta gminy Drelów Piotra Kazimierskiego jest dobrą okazją do podsumowania działań samorządu. Ekologiczne rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii, rozbudowana sieć wodociągowa, zmodernizowane i doposażone szkoły, domy ludowe oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, a w niedalekiej przyszłości energooszczędne oświetlenie oraz wyremontowane drogi to tylko niektóre efekty wzorowej współpracy wójta z Radą Gminy. – Nie spoczywamy na laurach. Nadal chcemy pozyskiwać środki zewnętrzne, aby nasza gmina mogła się rozwijać – podkreśla Piotr Kaziemierski.

Samorząd zrealizował wiele dużych projektów, króre miały na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Skutecznie zarządza budżetem oraz inwestuje w różne obszary. Dzięki temu wszyscy mieszkańcy gminy odczuli w ostatnich latach pozytywne zmiany. Rozwój gminy to dla wójta Piotra Kazimierskiego priorytet. 

Odnawialne źródła energii

Priorytetem samorządu w tej kadencji są odnawialne źródła energii. Także gmina Drelów inwestuje w systemy na nich oparte. Projekt na chwilę obecną jest zrealizowany w 60 procentach. Został podzielony na poszczególne segmenty. – To kontynuacja wcześniej podjętych zamierzeń, mających na celu wykonanie instalacji solarnych w jak największej liczbie budynków. Po zakończeniu projektu, który jest w fazie ostatecznej realizacji, w instalacje solarne zostanie wyposażonych około 800 gospodarstw domowych (wszyscy, którzy zadeklarowali chęć uczestnictwa w projekcie). Jest to trzecia edycja projektu – gmina idzie z duchem czasu chroni środowisko, wykorzystując energię słoneczną – podkreśla wójt Piotr Kazimierski.

Realizowana jest także druga edycja wymiany kotłów, pierwsza edycja projektu przewidującego montaż pomp ciepła oraz pierwsza edycja instalacji fotowoltaicznych. Wartość całego projektu to 7 milionów złotych.

– Nasza gmina postawiła na ekologię gdyż jesteśmy obszarem o dużej lesistości (również obszar Natura 2000) i malowniczym krajobrazie, z dużym potencjałem turystycznym. Gmina Drelów jest rozległa obszarowo, z racji czego nie wchodziła póki co w grę budowa stacjonarnej oczyszczalni ścieków, więc zwróciliśmy się w kierunku budowy przydomowych oczyszczalni we wszystkich miejscowościach. Na ten moment zbudowano ponad 600 oczyszczalni – zaznacza wójt. – Nadal idziemy w tym kierunku, kończymy realizację projektu odnawialne źródła energii, których montaż nastąpi w nadchodzącym roku i jeśli w kolejnych latach zostaną ogłoszone następne nabory, będziemy ubiegać się o dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne i stacjonarną oczyszczalnie ścieków. Nastawiamy się na różne źródła finansowania: dotacje z urzędu marszałkowskiego, dotacje unijne oraz fundusze rządowe. Kompleksowe działania proekologiczne są priorytetem gminy Drelów na kolejne lata – dodaje. 

Łączna wartość projektu, w ramach którego zamontowano 6 kotłowni w obiektach użyteczności publicznej, 452 kolektory słoneczne, 12 pomp ciepła, 21 pieców pelletowych w prywatnych gospodarstwach domowych to 5 612 877 zł. Wartość projektu, w ramach którego gmina zamontowała 215 instalacji fotowoltaicznych, 181 kolektorów, 64 piece w prywatnych , 9 pomp ciepła to 6 393 913 zł. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 12 października

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
cyber
cyber 13.10.2021, 21:09
Wsparcie techniczne systemu Windows 7 skończyło się 14 stycznia 2020 r

Pozostałe