Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 17:55
Reklama
Reklama

Chcemy, aby mieszkańcom naszej gminy żyło się dobrze

Połowa kadencji wójta gminy Drelów Piotra Kazimierskiego jest dobrą okazją do podsumowania działań samorządu. Ekologiczne rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii, rozbudowana sieć wodociągowa, zmodernizowane i doposażone szkoły, domy ludowe oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, a w niedalekiej przyszłości energooszczędne oświetlenie oraz wyremontowane drogi to tylko niektóre efekty wzorowej współpracy wójta z Radą Gminy. – Nie spoczywamy na laurach. Nadal chcemy pozyskiwać środki zewnętrzne, aby nasza gmina mogła się rozwijać – podkreśla Piotr Kaziemierski.
Chcemy, aby mieszkańcom naszej gminy żyło się dobrze

Autor: fot. UG Drelów

Samorząd zrealizował wiele dużych projektów, króre miały na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Skutecznie zarządza budżetem oraz inwestuje w różne obszary. Dzięki temu wszyscy mieszkańcy gminy odczuli w ostatnich latach pozytywne zmiany. Rozwój gminy to dla wójta Piotra Kazimierskiego priorytet. 

Odnawialne źródła energii

Priorytetem samorządu w tej kadencji są odnawialne źródła energii. Także gmina Drelów inwestuje w systemy na nich oparte. Projekt na chwilę obecną jest zrealizowany w 60 procentach. Został podzielony na poszczególne segmenty. – To kontynuacja wcześniej podjętych zamierzeń, mających na celu wykonanie instalacji solarnych w jak największej liczbie budynków. Po zakończeniu projektu, który jest w fazie ostatecznej realizacji, w instalacje solarne zostanie wyposażonych około 800 gospodarstw domowych (wszyscy, którzy zadeklarowali chęć uczestnictwa w projekcie). Jest to trzecia edycja projektu – gmina idzie z duchem czasu chroni środowisko, wykorzystując energię słoneczną – podkreśla wójt Piotr Kazimierski.

Realizowana jest także druga edycja wymiany kotłów, pierwsza edycja projektu przewidującego montaż pomp ciepła oraz pierwsza edycja instalacji fotowoltaicznych. Wartość całego projektu to 7 milionów złotych.

– Nasza gmina postawiła na ekologię gdyż jesteśmy obszarem o dużej lesistości (również obszar Natura 2000) i malowniczym krajobrazie, z dużym potencjałem turystycznym. Gmina Drelów jest rozległa obszarowo, z racji czego nie wchodziła póki co w grę budowa stacjonarnej oczyszczalni ścieków, więc zwróciliśmy się w kierunku budowy przydomowych oczyszczalni we wszystkich miejscowościach. Na ten moment zbudowano ponad 600 oczyszczalni – zaznacza wójt. – Nadal idziemy w tym kierunku, kończymy realizację projektu odnawialne źródła energii, których montaż nastąpi w nadchodzącym roku i jeśli w kolejnych latach zostaną ogłoszone następne nabory, będziemy ubiegać się o dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne i stacjonarną oczyszczalnie ścieków. Nastawiamy się na różne źródła finansowania: dotacje z urzędu marszałkowskiego, dotacje unijne oraz fundusze rządowe. Kompleksowe działania proekologiczne są priorytetem gminy Drelów na kolejne lata – dodaje. 

Łączna wartość projektu, w ramach którego zamontowano 6 kotłowni w obiektach użyteczności publicznej, 452 kolektory słoneczne, 12 pomp ciepła, 21 pieców pelletowych w prywatnych gospodarstwach domowych to 5 612 877 zł. Wartość projektu, w ramach którego gmina zamontowała 215 instalacji fotowoltaicznych, 181 kolektorów, 64 piece w prywatnych , 9 pomp ciepła to 6 393 913 zł. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 12 października


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
cyber 13.10.2021 21:09
Wsparcie techniczne systemu Windows 7 skończyło się 14 stycznia 2020 r

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama