Lubelszczyzna przegrywa z koronawirusem

  • 13.10.2021, 09:02
  • Joanna Danielewicz
Lubelszczyzna przegrywa z koronawirusem fot. Archiwum
Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że największy wskaźnik zakażeń Sars-Cov-2 występuje w województwie lubelskim. Tu na 100 tys. mieszkańców w miniony weekend wskaźnik ten wyniósł 14,3, gdy średnia dla kraju wynosiła 3,9. Tymczasem szczepienia mocno kuleją. W powiecie łukowskim trzy gminy wciąż nie uzyskały progu 30 proc. wyszczepienia populacji. Gmin, w których zaszczepiło się mniej niż 40 proc. uprawnionych w naszym regionie jest 18.

W ubiegłym tygodniu, 7 października, gdy w województwie lubelskim ujawniono 459 nowych zakażeń, powiat bialski był drugim w kolejności regionem w województwie z liczbą zakażeń 59. Dzień wcześniej, urząd wojewódzki informując o dynamice zakażeń podał, iż w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców najwyższy wskaźnik zachorowań tego dnia odnotowała Biała Podlaska 4,2, gdy wskaźnik dla województwa lubelskiego wynosił 1,9. 

Dynamika zakażeń wzrasta

Dane wskazują na ciągły przyrost zachorowań, ich dynamika jest duża. W środę 6 października liczba zakażeń na Lubelszczyźnie była prawie dwukrotnie wyższa niż tydzień wcześniej. Jak mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka, opieramy się tylko na danych ujawnionych zakażeń, natomiast jego zdaniem liczbę nowych zakażeń należałoby jeszcze pomnożyć, nawet przez 10. To dać może obraz wszystkich zakażonych w województwie, łącznie z tymi, u których objawy choroby nie wystąpiły więc nie wykonali testów. Przyjmując taką wykładnię, należałoby podejrzewać, że rzeczywista liczba zakażeń może sięgać na Lubelszczyźnie nawet 5 tys.

Przyrost zachorowań najlepiej widać w szpitalach. Jeszcze na przełomie września i października Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej miał do dyspozycji 47 łóżek covidowych. Dyrekcja, widząc dynamikę wzrostów zakażeń już przygotowywała się do poszerzenia obszaru covidowego. Z końcem ubiegłego tygodnia, 8 października stan łóżek covidowych w WSzS wzrósł do 92.  (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 12 października

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe