Gmina Międzyrzec Podlaski: Zaprosili do chatki, gdzie wisiały makatki

  • 18.10.2021, 10:22
  • (ao)
Gmina Międzyrzec Podlaski: Zaprosili do chatki, gdzie wisiały makatki fot. GOK Międzyrzec Podlaski
Zespół "Leśne Echo" z Zaścianek zaprezentował kolejną odsłonę cyklu "Jak to na wsi niegdyś bywało... – inscenizacja życia na wsi". Tym razem zaprosił do chatki, gdzie wisiały makatki.

Członkinie zespołu w zabawny sposób przedstawiły tradycję haftowania makatek, których wyróżnikiem są proste obrazki z codziennego życia naszych przodków zdobione hasłami o treściach moralistycznych, religijnych bądź humorystycznych.

Ozdobne małe kawałki materiału były częstym widokiem w kuchniach i pokojach dawnych chat. Dziś również wracają do łask, są chętnie wyszywane przez młode gospodynie, a te odziedziczone po babci lub mamie pieczołowicie przechowują, by ocalić od zapomnienia i przekazać jako pamiątkę własnym dzieciom.

Scenariusz inscenizacji oparto o takie hasła jak: "Dobrej gospodyni wszystko w rękach rośnie”, „Dobra gospodyni dom wesołym czyni”, „Mydło najlepsze ciała bielidło”, „Żywa woda zdrowia doda” i „Dobra żona gotuje, co mężowi smakuje”. 

Spotkanie uświetnił występ dzieci i młodzieży z Dziecięcego Zespołu Ludowego „Hreczka” z Zaścianek pod kierunkiem jednej z członkiń "Leśnego Echa" Zofii Nestorowicz. Również dorosłe śpiewaczki, przy akompaniamencie akordeonisty Aleksandra Szmidta, wykonały kilka utworów z własnego repertuaru. Gościnnie zaśpiewały zespoły „Ale Baby” z kapelą z Berezy, „Sami Swoi” z Tłuśćca, „Jutrzenka” z kapelą z Rogoźnicy, „Kalina” z Wygnanki i „Na swojską Nutę” z Zahorowa.

Przybyłe z rodzicami dzieci zajęły grami i zabawą animatorki GOK-u. Uroczystość uwieńczyła wspólna biesiada przy stołach zastawionych tradycyjnymi specjałami lokalnej kuchni.

Organizatorami imprezy byli: Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Gmina Międzyrzec Podlaski, Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim zs. w Wysokim oraz zespół „Leśne Echo” z Zaścianek. Zrealizowane je z udziałem wsparcia finansowego powiatu. 

(ao)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe