Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 16:53
Reklama
Reklama

Gmina Międzyrzec Podlaski: Zaprosili do chatki, gdzie wisiały makatki

Zespół "Leśne Echo" z Zaścianek zaprezentował kolejną odsłonę cyklu "Jak to na wsi niegdyś bywało... – inscenizacja życia na wsi". Tym razem zaprosił do chatki, gdzie wisiały makatki.
Gmina Międzyrzec Podlaski: Zaprosili do chatki, gdzie wisiały makatki

Autor: fot. GOK Międzyrzec Podlaski

Członkinie zespołu w zabawny sposób przedstawiły tradycję haftowania makatek, których wyróżnikiem są proste obrazki z codziennego życia naszych przodków zdobione hasłami o treściach moralistycznych, religijnych bądź humorystycznych.

Ozdobne małe kawałki materiału były częstym widokiem w kuchniach i pokojach dawnych chat. Dziś również wracają do łask, są chętnie wyszywane przez młode gospodynie, a te odziedziczone po babci lub mamie pieczołowicie przechowują, by ocalić od zapomnienia i przekazać jako pamiątkę własnym dzieciom.

Scenariusz inscenizacji oparto o takie hasła jak: "Dobrej gospodyni wszystko w rękach rośnie”, „Dobra gospodyni dom wesołym czyni”, „Mydło najlepsze ciała bielidło”, „Żywa woda zdrowia doda” i „Dobra żona gotuje, co mężowi smakuje”. 

Spotkanie uświetnił występ dzieci i młodzieży z Dziecięcego Zespołu Ludowego „Hreczka” z Zaścianek pod kierunkiem jednej z członkiń "Leśnego Echa" Zofii Nestorowicz. Również dorosłe śpiewaczki, przy akompaniamencie akordeonisty Aleksandra Szmidta, wykonały kilka utworów z własnego repertuaru. Gościnnie zaśpiewały zespoły „Ale Baby” z kapelą z Berezy, „Sami Swoi” z Tłuśćca, „Jutrzenka” z kapelą z Rogoźnicy, „Kalina” z Wygnanki i „Na swojską Nutę” z Zahorowa.

Przybyłe z rodzicami dzieci zajęły grami i zabawą animatorki GOK-u. Uroczystość uwieńczyła wspólna biesiada przy stołach zastawionych tradycyjnymi specjałami lokalnej kuchni.

Organizatorami imprezy byli: Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Gmina Międzyrzec Podlaski, Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim zs. w Wysokim oraz zespół „Leśne Echo” z Zaścianek. Zrealizowane je z udziałem wsparcia finansowego powiatu. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama