Gmina Biała Podlaska: Podwójny jubileusz szkoły w Sitniku

  • 19.10.2021, 08:42
  • Paulina Chodyka-Łukaszuk
Gmina Biała Podlaska: Podwójny jubileusz szkoły w Sitniku fot. Paulina Chodyka-Łukaszuk
Minęło 100 lat od powstania Szkoły Podstawowej w Sitniku oraz 10 lat od nadania jej imienia Jana Brzechwy. 14 października był więc świetną okazją nie tylko do obchodów Gminnego Dnia Edukacji Narodowej, ale przede wszystkim do świętowania tego podwójnego jubileuszu. Program uroczystości był niezwykle bogaty i dopracowany w najdrobniejszym szczególe. Goście przybyli bardzo licznie, nie zabrakło również absolwentów i byłych pracowników szkoły.

Szkoła Podstawowa w Sitniku to jedna z najstarszych placówek na terenie gminy Biała Podlaska. W tym roku oficjalnie kończy 100 lat. Dodatkowo w tym roku mija również 10 lat od nadania placówce imienia Jana Brzechwy.

Najlepszą okazją do wspólnego świętowania, tego podwójnego jubileuszu, okazał się Gminny Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele w Łukowcach, następnie poczet sztandarowy, uczniowie oraz kadra pedagogiczna przemaszerowali na plac przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Sitniku, gdzie zaplanowano dalszą część obchodów.

– Obecnie łącznie z przedszkolakami mamy 70 uczniów. Cieszyłoby nas bardzo, gdyby było tych dzieci więcej, ale nasza szkoła nie różni się niczym od placówek miejskich. Mamy bardzo wysokie wyniki w nauce, w ostatnim roku szkolnym uzyskaliśmy najlepszy wynik z egzaminu ósmoklasistów spośród gminnych szkół – mówi dyrektor Marzena Demeszko.

Podczas jubileuszu nie zabrakło byłych pracowników i absolwentów. Wśród nich była wieloletnia nauczycielka oraz dyrektor placówki w latach 1975 oraz 1984-1992, Janina Wolska, która pamięta szkołę również jako uczennica, bo tutaj właśnie rozpoczęła swoją edukacyjną ścieżkę.

– W szkole w Sitniku przepracowałam 37 lat, od 1961 do 1998 roku. Pracę wspominam bardzo dobrze, byliśmy tutaj wszyscy jak jedna wielka rodzina, panowała wspaniała atmosfera. W każdym roku szkolnym zdarzały się sytuacje, które zostaną mi w pamięci do końca życia. Na przestrzeni prawie 40 lat pracy tutaj byłam świadkiem, jak szkoła się zmienia. Dodatkowo Sitnik to moja rodzinna miejscowość, więc do tutejszej szkoły uczęszczałam również jako uczennica. Z czasów szkolnych nie mam najlepszych wspomnień, bo w siódmej klasie od ówczesnego kierownika szkoły usłyszałam, że mam się przenieść do szkoły w Białej Podlaskiej. Po latach wróciłam jednak do Sitnika jako nauczycielka – wspomina Janina Wolska.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 19 października

Paulina Chodyka-Łukaszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe