Bialska „dwójka” powstała w wyjątkowym roku. Dziś jest stulatką

  • 20.10.2021, 09:52
  • Joanna Danielewicz
Bialska „dwójka” powstała w wyjątkowym roku. Dziś jest stulatką fot. Joanna Danielewicz
W ubiegłym tygodniu oficjalnie świętowano jubileusz SP nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia. Była okazja na spotkanie pracujących na przestrzeni lat w tej szkole pedagogów i kolejnych dyrektorów. Były też podziękowania i wyróżnienia.

– Rok 1921 był wyjątkowy pod kątem różnych ważnych zdarzeń. W tym roku urodzili się Krzysztof Kamil Baczyński i Stanisław Lem, zmarła Gabriela Zapolska, uchwalono Konstytucję Marcową, odbył się pierwszy w wolnej Polsce Spis Powszechny. Z ciekawostek warto dodać, że nasza drużyna piłki nożnej na meczu wyjazdowym w Budapeszcie wygrała – opisywała zebranym specyfikę roku powstania szkoły Aleksandra Dopierała, dyrektor placówki.

– W tym też roku w naszym mieście powołana została Szkoła Powszechna nr 2. Powstała bez należytych środków i sprzętu, ale z wielkim entuzjazmem i zapałem.

Szkoła Powszechna nr 2 powstała w 1921 roku i pierwotnie była szkołą dla dziewcząt. Rok później otrzymała imię Królowej Jadwigi. Do 1 września 1939 r. funkcjonowała bez większych zakłóceń w budynku przy ul. Janowskiej. Do siedziby przy ulicy Janowskiej szkoła wróciła w 1944 r. Sześć lat później musiała pożegnać się z ustanowioną na początku jej istnienia patronką, Królową Jadwigą. Nazwa placówki nie odpowiadała bowiem ówczesnym władzom. W 1976 r., ze względu na zły stan budynku przy ul. Janowskiej, szkoła musiała zmienić siedzibę. W efekcie przeniosła się do baraku przy ul. Kopernika. Sześć lat później placówka otrzymała nową siedzibę, przy ul. Akademickiej, gdzie obecnie wchodzi w skład całego kompleksu oświatowego ZSO nr 4. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 19 października

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe