Janów Podlaski: Kościółek po remoncie i rekonsekracji

  • 20.10.2021, 10:09
  • Paulina Chodyka-Łukaszuk
Janów Podlaski: Kościółek po remoncie i rekonsekracji fot. Adam Trochimiuk/Archiwum
Po prawie 20 latach do sakralnego użytku przywrócono niewielki kościółek pw. św. Jana Chrzciciela. To ważne wydarzenie dla mieszkańców miejscowości, zwłaszcza dla grupy zrzeszonej w Fundacji Ratujmy Zabytki Janowa Podlaskiego, którzy w 2015 roku postawili sobie za cel uratowanie przez zniszczeniem zabytkowego obiektu.

W minioną niedzielę, 17 października, odbyła się uroczysta rekonsekracja zabytkowego kościółka pw. św. Jana Chrzciciela w Janowie Podlaskim. Biskup Kazimierz Gurda w asyście proboszcza janowskiej parafii pw. Świętej Trójcy Stanisława Grabowieckiego poświęcił na nowo świątynię, w której znów po prawie 20 latach będą mogły odbywać się nabożeństwa. W uroczystości wzięło udział wielu mieszkańców, z których większość od dzieciństwa przywiązana jest do zabytkowego kościółka.

Zamknięty i odsakralniony pozostawał on od 2003 roku, przez lata niszczał. W 2016 roku z inicjatywy kilkunastu mieszkańców Janowa Podlaskiego powstała Fundacja Ratujmy Zabytki Janowa Podlaskiego. Za cel postawiła sobie przywrócenie do użytku niewielkiego kościółka pw. św. Jana Chrzciciela.

Początkowo inicjatywa spotkała się ze sceptycyzmem lokalnej społeczności. – Nasza fundacja składa się w większości z osób powyżej 70. roku życia. Kiedy rozpoczynaliśmy działalność nikt nie wierzył, że uda się przywrócić kościółek do użytku. Był naprawdę w fatalnym stanie. Sami mieliśmy wątpliwości, czy damy radę, ale jedni wolą na emeryturze mieć spokój i odpoczywać, my natomiast nie potrafiliśmy usiedzieć w miejscu i bardzo zależało nam na tym, by miejsce, z którym wielu mieszkańców ma wspaniałe wspomnienia, odzyskało blask – opowiada Stanisława Michałowska z Fundacji Ratujmy Zabytki Janowa Podlaskiego. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 19 października

Paulina Chodyka-Łukaszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe