Biała Podlaska: Defibrylatory na wyciągnięcie ręki

  • 22.10.2021, 09:00
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Defibrylatory na wyciągnięcie ręki fot. Joanna Danielewicz
Członkowie Inicjatywy Polskiej mają propozycję dla władz miasta, to realizacja Ramowego Programu Bialskiej Sieć AED na lata 2022 - 2024. Chodzi o rozmieszczenie w przestrzeni miasta defibrylatorów zewnętrznych. My pytamy samorządowców Zielonej Góry, jak taki projekt sprawdził się u nich. Tam sieć działa od 2015 roku i wciąż się rozrasta.

– Sądzimy, że szybko rozwijające się miasto zasługuje na taki system. To dość proste urządzenia, które komendami głosowymi poprowadzą użytkownika nawet z najmniejszą wiedzą medyczną – mówi Kacper Barszcz, jeden z inicjatorów projektu uchwały w tej sprawie. Dokument przygotowali przedstawiciele bialskiego oddziału  Inicjatywy Polskiej. Pomysł popiera poseł Riad Haidar. - Znajdujący się blisko defibrylator pozwoli wykorzystać te pięć, osiem minut na ratowanie człowieka, do momentu przybycia załogi ratunkowej – mówi poseł.

Jak piszą w uzasadnieniu do projektu uchwały pomysłodawcy: „Zakup defibrylatorów i umieszczenie w miejscach publicznych, gdzie przewija się duża ilość osób znacznie podniesie bezpieczeństwo i kompetencje mieszkańców Białej Podlaskiej z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych wypadkach związanych m.in. z nagłym zatrzymaniem krążenia. Dostępność defibrylatorów zwiększa o kilkadziesiąt procent szanse na przeżycie poszkodowanego.” Wskazują ponadto, że: ”Urządzenia takie powinno znajdować się miejscach publicznych gdzie odbywają się imprezy i duże skupiska ludzi.”.

Bezpieczne serce

Jak funkcjonuje taka sieć w miejskiej przestrzeni, dobrze wiedzą samorządowcy z Zielonej Góry. - Program na terenie miasta Zielona Góra istnieje od 2015 r. Jego celem jest budowa sieci automatycznych defibrylatorów zewnętrznych w miejscach publicznych na terenie miasta pod hasłem „Bezpieczne serce Zielonej Góry sieć AED". Automatyczne defibrylatory zewnętrzne zostały skonstruowane w taki sposób, aby mogły z nich korzystać osoby nie posiadające wykształcenia medycznego – informuje nasz tygodnik Monika Zapotoczna, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej UM Zielona Góra.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 19 października

 

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszczuch
Mieszczuch 22.10.2021, 16:58
Ja bym proponował żeby choć jeden miejski szalet otwarto w metropolitarnej stolicy regionu, Białej Podlaskiej, zamiast montować zabawki do amatorskiej defibrylacji, które zapewne prędko zostaną "sprywatyzowane" albo brawurowo zdewastowane przez miejscowych intelektualistów.
karol
karol 22.10.2021, 12:14
Jaroszek podobno już ma takie rogi że sufit w domu rysuje hehehe
josek
josek 22.10.2021, 20:12
pół miasta się z tego śmieje, taki z niego polityk co nawet w domu porządku nie potrafi zaprowadzić

Pozostałe