Region: Chorych przybywa szybciej niż łóżek

  • 26.10.2021, 08:20
  • Joanna Danielewicz
Region: Chorych przybywa szybciej niż łóżek fot. Adam Trochimiuk/Archiwum
Dane z ubiegłego tygodnia dotyczące zakażeń koronawiusem w kraju zaskoczyły resort zdrowia. Minister mówi o eksplozji i zaburzeniu wszystkich prognoz, jakie tworzyli eksperci ministerstwa. Ostatni tydzień przyniósł też znaczący wzrost hospitalizacji. Najwięcej zajętych łóżek covidowych jest w województwie lubelskim. 

W bialskim szpitalu na początku tego tygodnia zakażonych Sars-Cov-2 było więcej niż łóżek w obszarze covidowym. Tymczasem ministerstwo zdrowia ogłosiło wzmożone kontrole w autobusach i kary za brak masek. W środę 20 października dobowy przyrost zakażeń przekroczył 5 tys. przypadków. Ostatni raz resort zdrowia informował o ponad 5000 nowych zakażeń w ciągu doby w komunikacie z 7 maja 2021 r.

18 i 19 października w zestawieniu tydzień do tygodnia, liczba zakażeń w kraju została podwojona. - Na koniec września mieliśmy średnio 1 tys. zakażeń na dobę. Pięć tysięcy prognozowaliśmy na koniec października – przyznaje minister zdrowia Adam Niedzielski. - W związku z obecną sytuacją mamy podejrzenia, że w ostatnim tygodniu października możemy mieć na terenie kraju znacznie powyżej tych 5 tys. zakażeń na dobę. 

Najwięcej zakażeń generują dwa województwa. - Łącznie z województw podlaskiego i lubelskiego mamy jedną trzecią zakażonych. W województwie lubelskim mamy zajętych najwięcej łóżek covidowych w skali kraju, bo ponad 700. Nie ma takiego drugiego województwa, a przecież Lubelskie nie jest największym. To pokazuje jaka jest korelacja między zakażeniami i hospitalizacją a poziomem wyszczepienia i przechorowania w danym regionie – mówił minister Niedzielski.

Dlatego w ubiegłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że po rozmowach z szefami policji, zdecydowano, że „politykę upomnień zastąpi polityka karania mandatami" tych, którzy nie przestrzegają zasad sanitarnych związanych z zakrywaniem ust i nosa w przestrzeniach publicznych, zamkniętych. - Szczególnie mam tu na myśli komunikację publiczną – dodał minister Niedzielski. Zapowiedział jednocześnie, że jeśli trend wzrostowy z poprzedniego tygodnia się utrzyma w ostatnim tygodniu października, trzeba będzie podjąć zdecydowanie bardziej radykalne działania. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 26 października

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe