Prezes ZGL funduje nam 200 procent podwyżki. Sam zarabia 16 tysięcy miesięcznie!

  • 26.10.2021, 08:44
  • Joanna Danielewicz
Prezes ZGL funduje nam 200 procent podwyżki. Sam zarabia 16 tysięcy miesięcznie! fot. Joanna Danielewicz
Od stycznia przyszłego roku stawka bazowa czynszu w lokalach komunalnych wzrośnie do 7,4 zł/mkw. Taką decyzję podjął Zakład Gospodarki Lokalowej, a zatwierdzili to radni miejscy. Dziś mieszkańcy czynszówek w kamienicach w centrum miasta alarmują, że po podwyżce niektórzy z nich zapłacą dwa razy więcej za wynajmowane lokale. – To rozbój w biały dzień. Niczego nam nie dawali latami, mieszkania remontujemy na własny koszt, łazienki robimy, węgiel nosimy do pieców, żeby zimą było ciepło, a oni nam czynsze podnoszą dwukrotnie – krzyczą lokatorzy. A poseł Dariusz Stefaniuk (PiS) postuluje odwołanie prezesa ZGL. – Ten człowiek nie umie zarządzać spółką miejską – argumentuje Stefaniuk.

Czynsze w mieszkaniach będących własnością miasta nie rosły od 2013 roku. Nowe stawki zostały zatwierdzone przez radę miasta na sierpniowej sesji, gdy radni przyjęli w głosowaniu uchwałę dotyczącą „Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Miejskiej Biała Podlaska”. Gdy mieszkańcy otrzymali z ZGL pisma informujące o zmianie stawki czynszowej, złapali się za głowy. Okazało się, że są tacy, którym czynsz wzrośnie dwukrotnie i więcej. Pytają - za co?

Poseł chce odwołania prezesa

– Przychodzą do mnie mieszkańcy lokali komunalnych po tym jak prezes ZGL wspólnie z prezydentem miasta zafundowali im podwyżki czynszów. Ci ludzie nie dostali nawet uzasadnienia podniesienia opłat. Prezes informuje, że jak do niego napiszą i poproszą grzecznie, to im odpowie. To pokazuje jakie ma podejście do ludzi, którzy płacą czynsze często z najniższych dochodów. Nie dojrzał do sprawowania tej funkcji, którą finansują właśnie czynsze tych osób – grzmiał poseł Dariusz Stefaniuk podczas zorganizowanej konferencji prasowej pod jedną z kamienic na ul. Moniuszki, gdzie przyszli najemcy lokali mieszkalnych ZGL z całego miasta. 

(...)

Niech płacą i płaczą

Stawki czynszów w zasobach miejskich stały się może paliwem dla politycznej awantury, ale mieszkańcy objęci podwyżkami patrzą dziś na to, co im się proponuje i ile za to żąda, i załamują ręce z rozpaczy.

– Jak chcę się załatwić, a mam gości co siedzą w kuchni przy stole, to muszę wychodzić na dwór do wychodka, bo wstyd mi korzystać z toalety w domu, którą mam tuż przy stole w kuchni – mówi mąż Zofii Kwitek, a ta pokazuje nam mieszkanie – 28 mkw w kamienicy przy ul. Moniuszki.

– Dostaliśmy je jako zamianę. Wcześniej  mieszkaliśmy na Sadowej na 50-ciu metrach. Był pożar, mieszkanie zostało zniszczone. Jeszcze 8 miesięcy w takim spalonym mieszkaliśmy, czekając na zamianę. Mieliśmy obiecany lokal o takim samym metrażu, a dali to – mówi pani Zofia. – Jak gotuję, to woda po szybach płynie. Łazienki nie mamy, tylko ubikację, więc myjemy się w misce. Pralki nie mam gdzie wstawić.

(...)

Wszystkie możliwe podwyżki

- Podwyżki to decyzja spółki, a rada miasta wyraziła na to zgodę – mówi dziś prezes ZGL, Wojciech Chilewicz. Tłumaczy, że bazowa stawka czynszu w budynkach pozostających we własności ZGL wymaga wyrównania, gdyż w różnych budynkach ustalona była na różnym poziomie, od 4,7 zł poprzez 6.89 zł do 8,13 zł za mkw. – Skalkulowana stawka bazowa w wysokości 7,4 zł/mkw pokryje koszty związane z utrzymaniem nieruchomości w należytym stanie technicznym. Z analiz ekonomicznych wynika, ze zastosowanie tej stawki i tak w bardzo ograniczonym stopniu pozwoli na inwestowanie i prowadzenie remontów na nieruchomościach – dodaje prezes.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 26 października

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
traumatolog
traumatolog 31.10.2021, 21:59
Ppppphahahahaha w bialskim ZGL był, jest i będzie zawsze syf. W tej spółce od zawsze zarządzają nie te osoby co trzeba i nie tak jak trzeba z podejściem odbiegającym od normalnego, a przelewik co miesiąc pokaźny na konto wpływa. Kazimierze, Władysławy, Zygmunty i Jasie w kasie mają się zgadzać i to ich najbardziej obchodzi. Veni, vidi, vici.
darek
darek 26.10.2021, 14:23
Stefaniuk to zapomniał jak TVN Uwaga do białej przyjeżdżała bo rozdawał mieszkania kolegom i nie odpowiadał na pytania dziennikarzy
Zojka
Zojka 26.10.2021, 13:01
A dlaczego pan Stefaniuk nie zajął się tymi mieszkaniami jak był prezydentem miasta?
Boberek
Boberek 26.10.2021, 12:17
Może pokazać Pani Zofii Kwitek drogę do bialskich deweloperów? Mieszkania gotowe czekają, metraże są i większe od 50 m2, do końca roku zdąży je sobie wykończyć i umeblować jak tylko zechce.W czym ta kobieta widzi problem? Że nic nie ma w życiu za darmo? No cóż, taki mamy klimat...
Więcej empatii i zrozumienia proszę
Więcej empatii i zrozumienia proszę 26.10.2021, 17:23
Pani Zofia gdyby miała taką wolę i pieniądze, to na pewno kupiłaby sobie dom od dewelopera. Ale mieszka gdzie mieszka i nic nikomu do tego. Była gdzieś mowa w jakimś innym artykule, że Ci ludzie nie mają nic przeciwko podwyżkom. Tu raczej chodzi o to, że warunki lokalowe mają kiepskie, chodzą i proszą żeby coś się w tym temacie poprawiło, a reakcji brak. A potem 200% wzrasta ich czynsz. Po zapytaniu dlaczego dostali aż takie podwyżki, uzyskali odpowiedź, ze ZGL musi mieć kasę na remonty ( tylko gdzie, bo u nich ich jakoś nie widać?) i zapewniony budżet na pensje dla pracowników. No to chyba nie jest w gestii lokatorów? Pan prezes stwierdził, że jest tam wspolnota mieszkaniowa i to oni powinni robic remonty. Ale tak tylko sami? ZGL juz nic? Stąd właśnie powstał ten cały problem.
Widać też w tej sprawie , że pan Stefaniuk na plecach tych ludzi probuje trochę pozaczepiać swoich politycznych przeciwników i już chyba nie pamieta hipokryta niektórych działań, kiedy to on był u władzy w mieście. Ale teraz to juz inna sprawa. Prawda jest taka, że ludzie mieszkający w tej kamienicy mają prawo do życia w przyzwoitych warunkach i po prostu tak po ludzku szukają sposobu, aby coś się w tym temacie poprawiło.
ZboQ
ZboQ 27.10.2021, 13:11
Gdy Pani Zofia wpłaci haj$, to będzie remont. Jeśli chce mieszkać jak Alexis Carrington-Colby, to powinna wziąć się do roboty a nie latać po gazetach z żalami "bo jej się należy" a inni mają za to zapłacić. Z takim podejściem, to niech się Pani Zofia cieszy, że nie mieszka we wiadukcie na Lubelskiej albo pod mostem na Zamkowej. Empatia empatią ale darmozjady, lenie i próżniaki muszą czuć na własnej skórze efekty nieróbstwa- dla takich nie mam emparii.
Zarówno pączkowa ekipa Litwiniuka, jak i bajdurzenie Stefaniuka wisi mi jak kilo kitu na agrafce, o ile nie przeżera moich pieniędzy (50% PIT + podatek od nieruchomości) a tym bardziej, o ile nie rozdaje jej żulerni.
Życzliwy
Życzliwy 27.10.2021, 20:47
Czy ktoś mieszka za darmo? Nikt tym ludziom niczego nie funduje,te mieszkania są droższe niż w spółdzielniach mieszkaniowych. Czynsz to nie tylko za metraż to wiele innych składników oraz opał za kilka tysięcy na sezon grzewczy i jeszcze muszą go zanieść na piętra z odległych komórek, nie ma czego zazdrościć .A dwutlenek węgla, w tych lokalach w gratisie. A jak ktoś chce to wiele takich lokali stoi pustych, kto w nich zamieszka jak Ci ludzie odejdą? Mamy XXI wiek dlaczego lokatorzy ZGL mieszkają w takich slamsach, niech wyrównają standardy potem żądają podwyżki 200procent. Empatia niezbędna wtedy można sobie wyobrazić życie bez łazienki ,bez pralki, z toaletą w kuchni jak bohaterka reportażu. Przecież i tak wiadomo że w tej spółce wszystko przejdzą,tylko podwyżki z tego by wyszły. Nie pluj jadem człowieku, skoro los Cię obdarzył dobrymi warunkami życia to się nim ciesz.
Will
Will 29.10.2021, 07:35
Panie "życzliwy" dlaczego ktos ma płacić za czyjąś nieudolność? Najlepiej siedziec na dupce i zadąć z jednej i drugiej strony... A do roboty nie ma nikogo... Zeby cos zyskac niestety ale trzeba za.... lać i tyle.
Życzliwa
Życzliwa 31.10.2021, 17:44
To proste. Pani Zofia jest zbyt dojrzała i poważna żeby postarać się o nawet jedno 500+ i życzliwie trzeba zapłacić za jej zakwaterowanie, opał, wyżywienie oraz dopłacić do prądu i zagospodarowania śmieci. Fajki i inne używki-jeśli będzie miała ochotę- kupi sobie sama, nie jest wymagająca...

Pozostałe