Gmina Konstantynów: Bakterie coli w sieci wodociągowej

  • 26.10.2021, 14:58
  • red.
Gmina Konstantynów: Bakterie coli w sieci wodociągowej fot. pexels.com/poglądowe
Sanepid wydał dziś, 26 października, komunikat, że w próbkach wody pobranych 19 października z sieci wodociągowej na terenie gminy Konstantynów wykryto bakterie coli. Woda aktualnie nie nadaje się do spożycia dla ludzi m.in. również do mycia naczyń, owoców i warzyw czy kąpieli. Z wodociągu korzysta 3683 mieszkańców gminy Konstantynów.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białej Podlaskiej wydał komunikat, że woda z sieci wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Konstantynów, nie nadaje się do spożycia przez ludzi.

  • Woda nie nadaje się do picia, przygotowywania zimnych napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, wytwarzania lodu, mycia naczyń kuchennych i sztućców, mycia zębów, mycia rąk i innych części ciała, do kąpieli.
  • Woda nie nadaje się do produkcji żywności.
  • Woda z kranu może być używana do celów sanitarno-higienicznych (spłukiwanie toalet).

      Badanie próbki wody pobranej w dniu 19 października z wodociągu w Konstantynów wykazało obecność w wodzie bakterii grupy coli. "Uzyskane wyniki badań wskazują na bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia, co skutkuje brakiem przydatności wody do spożycia. Jednocześnie nałożono obowiązek zapewnienia konsumentom korzystającym z tego wodociągu wody do spożycia o odpowiedniej jakości zdrowotnej i podjęcia działań naprawczych." - komunikuje sanepid.

      Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białej Podlaskiej zezwala na: utrzymywanie wewnętrznej instalacji wodociągowej w ruchu jedynie w celu dokonania skutecznej dezynfekcji i płukania sieci wodociągowej oraz korzystania z wody jedynie do celów sanitarnych (spłukiwania toalet). Ponowne dopuszczenie wody do spożycia nastąpi po uzyskaniu pozytywnych wyników badań próbek wody.                                                                                          

Z wodociągu korzysta 3683 mieszkańców miejscowości: Antolin, Gnojno, Komarno, Komarno Kolonia, Konstantynów, Konstantynów Kolonia, Solinki, Wandopol, Wiechowicze, Witoldów, Wólka Polinowska, Zakalinki, Zakalinki Kolonia, Zakanale.

Informacja dotycząca jakości wody obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe