Gmina Borki: Wskrzeszają pamięć o bohaterze z chmur

  • 28.10.2021, 11:30
  • Joanna Danielewicz
Gmina Borki: Wskrzeszają pamięć o bohaterze z chmur fot. udostępnione przez Radosław Sałata
W Woli Osowińskiej kręcone były w ostatnich tygodniach sceny do filmu o płk. pil. Zdzisławie Krasnodębskim, pierwszym dowódcy Dywizjonu 303, wywodzącym się z gminy Borki. O tym przedsięwzięciu i zaangażowaniu w nie gminy, z wójtem Radosławem Sałatą rozmawia Joanna Danielewicz.

W ostatnim tygodniu w Woli Osowińskiej kręcono zdjęcia do filmu o Zdzisławie Krasnodębskim, z pochodzenia mieszkańcu gminy Borki i pierwszym dowódcy Dywizjonu 303. Skąd pomysł na takie upamiętnienie tej postaci?

Dla nas, płk pil. Zdzisław Krasnodębski jest prawdziwym bohaterem, wzorem do naśladowania. Chcemy, aby jego historię poznał nie tylko cały powiat, ale też cała Polska lub też cały świat. Film jest dobrym sposobem, by to zrobić.

Kto odpowiada za powstanie filmu, fabułę oraz reżyserię, konsultację historyczną tę produkcję?

W realizacje tego projektu angażujemy najlepszych. Scenariusz napisał Błażej Michalski, reżyserkę obsługuje Paweł Przewoźny z Agatą Skowrońską. Konsultacje historyczne prowadzone są na bieżącą z różnymi osobami i instytucjami.

Kto współpracuje w tworzeniu filmu, jakie instytucje?

Na ten moment przedstawia się to tak: producent: fundacja My Słowianie, partnerzy: Lubelski Urząd Marszałkowski, Gmina Borki, Szkoła Podstawowa im. płk. pil. Zdzisława Krasnodębskiego w Woli Osowińskiej, Muzeum 303, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Borkach. Honorowym patronatem przedsięwzięcie objął senator RP Grzegorz Bierecki i wójt Gminy Borki. (...)

Cały artykuł i wywiad przeczytacie w radzyńskim wydaniu Słowa Podlasia z 26 października

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe