Biała Podlaska: Baczyński spogląda na uczniów ZDZ

  • 16.11.2021, 07:39
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Baczyński spogląda na uczniów ZDZ fot. Joanna Danielewicz
W 100 rocznicę urodzin i w roku ogłoszonym przez Sejm, rokiem jego pamięci – Krzysztof Kamil Baczyński został uhonorowany przez społeczność Centrum Kształcenia ZDZ muralem. Podobiznę patrona wybrali uczniowie.

- Krzysztof Kamil Baczyński patronuje naszej szkole już jedenasty rok. Jego utwory mamy tu chyba we wszystkich możliwych wydaniach. Jest też kącik poety i żołnierza AK, z cytatem z wiersza: „Trzeba umieć ludzi pokochać”, to motto zawarte zostało również na muralu, którym upamiętniamy tego wielkiego Polaka – mówi Henryk Zacharuk, dyrektor szkoły.

Rok 2021 został przez Sejm ogłoszony rokiem Baczyńskiego, w tym też roku przypada setna rocznica urodzin poety. – Pomyśleliśmy, że warto byłyby uczcić naszego patrona właśnie w tym roku. Zastanawialiśmy się w jaki sposób. Stanęło na tym, że będzie to mural. Inicjatywa wyszła od społeczności szkolnej, co również jest zawarte na muralu. Wszyscy się na to złożyli, nauczyciele i rodzice. Mieliśmy trzy projekty do wyboru, zdecydowaliśmy się na ten, pędzla warszawskiego artysty – dodaje dyrektor Zacharuk.

Mural przedstawia wizerunek patrona a w tle owładniętą walką Warszawę. – To oddaje atmosferę czasów w jakich przyszło żyć temu młodemu poecie, żołnierzowi batalionu Parasol AK. Myślę, że jego przekaz trafia do dzisiejszej młodzieży, że jest im bliski – mówi dyrektor. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 16 listopada

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kasia
Kasia 20.11.2021, 14:11
Piękna sprawa! Brawo ZDZ!

Pozostałe