Spotkaj się z urzędnikiem ZUS-u online

  • 18.11.2021, 09:01
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Spotkaj się z urzędnikiem ZUS-u online fot. pixabay.com/poglądowe
Zamiast odwiedzać Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobiście, spotkaj się z urzędnikiem przez internet. Gdy rośnie liczba zakażeń koronawirusem w regionie, ZUS przypomina, że klienci mogą korzystać z e-wizyt. To bezpieczna i wygodna forma kontaktu.

Emerytury, renty, zasiłki, ubezpieczenia, obsługa firm – o tym wszystkim można porozmawiać z pracownikiem ZUS bez odwiedzania instytucji. E-wizyta to wideorozmowa przez internet. W województwie lubelskim skorzystało z niej do 3 listopada już 3,8 tysięcy klientów. Co istotne, na e-wizytę można umówić się praktycznie z dnia na dzień.

Rozmowa na łączach

Podczas e-wizyty klient rozmawia z pracownikiem swojego oddziału ZUS. Żeby skorzystać z wideorozmowy, należy umówić wizytę przez kalendarz na stronie www.zus.pl/e-wizyta, wybierając dogodny dla siebie termin i temat spotkania. Otrzymujemy wtedy na adres e-mail link do rozmowy, który należy włączyć o zarezerwowanej godzinie.

– Jeśli klient potrzebuje wsparcia kogoś bliskiego, lepiej zorientowanego w obsłudze elektronicznych nowinek, może odbyć wideorozmowę w towarzystwie zaufanej osoby. Wystarczy, że poda przy rezerwacji dane tej osoby – wyjaśnia rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Lublinie Małgorzata Korba. – Nawet seniorzy radzą sobie z elektronicznymi usługami coraz lepiej. Wśród zrealizowanych e-wizyt niemal jedna trzecia dotyczyła emerytur i rent. E-wizyta jest dostępna także w języku migowym.

Umów się na konkretną godzinę

Jeżeli sprawa wymaga złożenia wniosku, można go przesłać przez internet za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Konto w portalu ma już prawie 9 mln użytkowników. Dzięki PUE oprócz zarezerwowania wizyty, można też przejrzeć dane zgromadzone w ZUS-ie, przekazać dokumenty ubezpieczeniowe oraz składać wnioski i otrzymywać na nie odpowiedzi. 

W przypadku dokumentów papierowych są też inne bezpieczne opcje: wysyłka tradycyjną pocztą lub złożenie dokumentów w nadzorowanej skrzynce przy wejściu do sali obsługi w ZUS. W czasie pandemii rozmowa twarzą w twarz z urzędnikiem powinna być ostatecznością. W placówkach ZUS obowiązują obostrzenia sanitarne, dlatego w salach obsługi może przebywać jednocześnie ograniczona liczba osób.

– Jeśli osobista wizyta jest naprawdę niezbędna, warto umówić się na konkretną godzinę: telefonicznie lub przez PUE ZUS – podpowiada Małgorzata Korba. W ZUS w Lublinie spotkanie można zarezerwować na konkretną godzinę pod numerem telefonu: 81 535 75 26.

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe