Marszałek na straży tolerancji i wolności, a powiat?

  • 01.12.2021, 09:49
  • Joanna Danielewicz
Marszałek na straży tolerancji i wolności, a powiat? fot. Powiat Radzyński
Zarząd Województwa Lubelskiego w ramach dialogu z Komisją Europejską, 2 listopada  podjął uchwałę w sprawie ochrony przed przejawami dyskryminacji opisanymi w Karcie  Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Wcześniej Sejmik województwa wycofał się z uchwały tzw. anty-LGBT, którą przyjął w 2019 roku. Tymczasem w powiecie radzyńskim nadal pozostaje w mocy stanowisko popierające zapisy dokumentu, z którego władze wojewódzkie tak stanowczo się dziś wycofują. – Organy samorządu Województwa Lubelskiego nie mogą wpływać na uchwały organów innych jednostek samorządu terytorialnego – informuje rzecznik marszałka.

Temat uchwały - stanowiska, którą radni powiatu przyjęli 28 maja 2019 roku pojawił się na październikowej sesji rady powiatu. Wówczas o zasadność utrzymywania zapisów tej uchwały pytał radny Tadeusz Sławecki: – Czy przewodniczący zamierza przedstawić zmiany w treści uchwały podjętej przez powiat – dopytywał radny Sławecki, precyzując, iż chodzi o poparcie stanowiska Sejmiku z 2019 roku w tzw. uchwale anty-LGBT, którą sam Sejmik ostatnio zmodyfikował.

Przewodniczący rady powiatu, Robert Mazurek najpierw upierał się przy tym, że rada nie przyjmowała żadnej uchwały ani stanowiska anty-LGBT. Jednak po przytoczeniu mu zapisów przyjętego w 2019 roku dokumentu, zbył temat stwierdzeniem, że prezydium rady zajmie się tematem.

Marszałek za wolnością i tolerancją

Pod koniec października marszałek Jarosław Stawiarski spotkał się z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Pokłosiem tego spotkania była publikacja w prasie uchwały zarządu województwa z dnia 2  listopada, oraz pisma marszałka przesłanego do  Normundsa Popensa, zastępcy Dyrektora Generalnego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej. - W dokumentach tych władze regionu zapewniają, że stanowisko Sejmiku Województwa Lubelskiego w sprawie ochrony podstawowych praw i wolności występuje obecnie wyłącznie w brzmieniu nadanym przez stanowisko Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 27 września 2021 r. zmieniające stanowisko z dnia 25 kwietnia 2019 r. W konsekwencji stanowisko o treści przyjętej w dniu 25 kwietnia 2019 r. nie obowiązuje, gdyż zostało uchylone począwszy od chwili przyjęcia przez Sejmik Województwa Lubelskiego stanowiska z dnia 27 września 2021 r. – informuje Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w radzyńskim wydaniu Słowa Podlasia z 30 listopada

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe