Powiat bialski: Rolnicy i myśliwi tracą przez sytuację na granicy

  • 07.12.2021, 09:58
  • Anna Chodyka
Powiat bialski: Rolnicy i myśliwi tracą przez sytuację na granicy
Mariusz Filipiuk starosta bialski skierował pismo do premiera oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w celu zwrócenia uwagi na problem, z jakim zmagają się myśliwi i rolnicy. W wyniku wprowadzenia stanu wyjątkowego, a obecnie przedłużenia jego zasad, nie ma możliwości przeprowadzania polowań, ani prowadzenia odstrzału dzików. To powoduje znaczące straty w uprawach rolnych.

- Zwróciliśmy się z pismem, w którym jest zawarta prośba, do premiera, by zmienić przepisy, tak by gospodarka łowiecka mogła być w normalny sposób prowadzona. Pismo zostało przekazane też do MSWIA. Otrzymaliśmy odpowiedź, ale nic z niej nie wynika – mówi starosta Mariusz Filipiuk

– Zabiegamy o to by umożliwić myśliwym wykonywanie polowań w strefie objętej stanem wyjątkowym oraz by myśliwi mogli bez problemu szacować szkody. Uważam, że w tej sytuacji odpowiedzialność za szkody powinno wziąć na siebie państwo. Nie wyobrażam sobie by myśliwi nie mogąc prowadzić gospodarki łowieckiej, musieli ponosić jeszcze koszty związane z wypłatą odszkodowań. Szkoda, że sprawy rolników i myśliwych nie znalazły się w zainteresowaniu tarcz pomocowych i ochronnych – stwierdza.

– Zaproponowaliśmy też zmianę w ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu ich chorób zakaźnych. Dlatego, że w dalszym ciągu koła łowieckie zobowiązane są do redukcji dzika, ze względu na występowanie ASF na terenie powiatu. Niewykonanie odstrzału sanitarnego wiąże się z karami administracyjnymi – informuje Przemysław Bierdziński dyrektor wydziału rolnictwa i środowiska w starostwie powiatowym. Zaznacza, że rolnicy zgłaszają starostwu, że bardzo duże liczby dzików przemieszczają się na południowe Podlasie z terenu Białorusi.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 7 grudnia

 

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
czyt
czyt 07.12.2021, 14:26
SZACOWANIA SZKÓD pragnę, niczego więcej. Jak ja pragnę szacować i szacować - nie pragnę niczego więcej, mięsem womitam, Co za zakłamanie - od 2011 bezskutecznie zabiegałem o odszkodowania i od WIOŚ także. PZDR

Pozostałe