Łosice: Nowa atrakcja turystyczna w mieście 

  • 28.12.2021, 09:00
  • Joanna Gąska
Łosice: Nowa atrakcja turystyczna w mieście  fot. UMiG Łosice
Miasto wzbogaciło się o nową atrakcję turystyczną. Zabezpieczono i wyeksponowano odkryte jesienią 2018 roku fundamenty wieży dawnego ratusza. Według źródeł historycznych wieża została wzniesiona przez łosickich mieszczan, tuż po nadaniu miastu praw magdeburskich w 1505 roku.

Przypomnijmy, że do sensacyjnego odkrycia doszło podczas prac rewitalizujących w parku im. Króla Aleksandra Jagiellończyka jesienią 2018 roku. Na miejscu był wtedy archeolog z Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, który potwierdził, że odkopano fundamenty wieży ratusza z XVI wieku.

- W miejscu odkrycia stała wieża murowana a przy niej ratusz drewniany. Jego powstanie możemy datować na lata zaraz po nadaniu miastu praw, czyli na okolice 1505 roku. To jest niesamowite odkrycie i bardzo cenne, zarówno pod względem archeologicznym a także historycznym i kulturowym. W wieży mieściło się prawdopodobnie więzienie, w którym karę odbywali zarówno niscy rangą mieszkańcy, jak również ci, którzy wywodzili się z wyższych stanów. Dodatkowo w pomieszczeniach ratuszowych były zapewne jatki, waga, postrzygalnia i inne tego typu podmioty – mówił Mieczysław Bienia, podczas dokonywania oględzin archeolog.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w łosickim wydaniu Słowa Podlasia z 28 grudnia

Joanna Gąska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe