Biała Podlaska: Finiszują z ciepłownią już dwa lata

  • 11.01.2022, 08:27 (aktualizacja 11.01.2022, 13:54)
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Finiszują z ciepłownią już dwa lata fot. PEC/Facebook
To jest dopiero szczyt hipokryzji! Kosztująca 31 milionów złotych, ekologiczna ciepłownia na biomasę, miała zostać ukończona w 2019 roku. Pod koniec 2020, po roku poślizgu inwestycyjnego, prezydent Białej Podlaskiej dokonał jej uruchomienia i w blasku fleszy odpali pierwszy kocioł. Ciepłownia miała zmniejszyć o 60 procent emisję spalin, tymczasem prezes PEC Sebastian Paszkowski pod koniec 2021 roku podnosząc ceny ciepła mieszkańcom miasta, tłumaczył podwyżkę m.in. kosztami nabycia uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Jest rok 2022, a ekologiczna ciepłownia wciąż nie działa.

Według ostatnich uzgodnień z wykonawcą inwestycji związanej z budową ciepłowni na biomasę w bialskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, termin wykonania umowy ustalono na koniec stycznia tego roku. Tymczasem ciepłownia na biomasę miała rozpocząć pracę z końcem 2019 roku. - Przedsiębiorstwo dokłada wszelkich starań w celu bezzwłocznego uruchomienia produkcji z biomasy, jednak jest zobowiązane do działania zgodnie z procedurą oraz obowiązującymi przepisami – informuje główny inżynier PEC, Grzegorz Cybulski

Jak to możliwe skoro ponad rok temu prezydent miasta chwalił się odpalaniem pierwszego kotła ciepłowni?

Ciepłownia za 31 milionów

Inwestycja rozpoczęła się w październiku 2018 roku i pierwsze informacje były takie, że ukończona zostanie w końcem roku 2019. Na realizację przedsięwzięcia pod nazwą „Budowa ciepłowni opalanej biomasą o mocy 17 MW (5 MW + 12 MW) w Białej Podlaskiej" przeznaczono blisko 31 mln zł. Kwotę tę wsparło dofinansowanie z funduszy UE i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak wielokrotnie informowali przedstawiciele PEC, uruchomienie nowej ciepłowni spowoduje zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 60 proc., dwutlenku siarki o 65 proc., tlenków azotu o 28 proc. oraz pyłów o 47 proc.

Prezydent odpalił!

Za to pod koniec roku 2020 na facebooku Miasta Biała Podlaska pojawiła się relacja z odpalania kotła na biomasę przez prezydenta Michała Litwiniuka. Już w pierwszym zdaniu newsa czytaliśmy: „Ciepłownia na biomasę uruchomiona”. Dalej była informacja o tym, że prezydent osobiście odpalił pierwszy kocioł ciepłowni. A następnie mogliśmy przeczytać: „Prezydent podziękował przy tej okazji panu prezesowi Franciszkowi Afaltowskiemu i wiceprezesowi miejskiej spółki PEC panu Sebastianowi Paszkowskiemu i ich zespołowi za pracę nad tym przedsięwzięciem (…) Uruchomienie nowej ciepłowni powoduje przede wszystkim ograniczenie spalania węgla - dbamy o środowisko”.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 11 stycznia

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Roman
Roman 11.01.2022, 13:36
Jak uruchomią kiedyś tą kotłownię to też będziecie narzekać, że ciężarówki z biomasą co chwilę podejrzaną co jest uciążliwe. W tym kraju ludziom nie da się dogodzić
Derektor z zawodu
Derektor z zawodu 11.01.2022, 20:50
Biomasę, to chyba z kujawsko-pomorskiego przywiozą. Ekologia pełną parą (w gwizdek).

Pozostałe