Radzyń Podlaski: Ponad 2 tysiące złotych za gaz. Nie damy rady!

  • 11.01.2022, 08:55
  • Joanna Danielewicz
Radzyń Podlaski: Ponad 2 tysiące złotych za gaz. Nie damy rady! fot. Stowarzyszenie Ósmy Kolor Tęczy/archiwum
Obecny rok dla Radzyńskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Ósmy kolor tęczy" miał być wyjątkowy, bo w planach było przygotowanie 10-lecia istnienia organizacji. Na razie jednak zarząd od kilkunastu dni zastanawia się, gdzie znaleźć pieniądze na opłacenie rachunków za gaz, którym ogrzewany jest budynek stowarzyszenia. – Nie damy rady – mówi Sylwia Marczuk, prezes organizacji patrząc na rachunek z gazowni. Do zapłaty 2173 złote. W ubiegłym roku za ten sam okres rachunek opiewał na 860 złotych.

Stowarzyszenie ma pod opieką około 20 osób, głównie dzieci i młodzież z niepełnosprawnością. Dzięki temu, że „Ósmy kolor tęczy” funkcjonuje na terenie powiatu, wielu rodziców dzieci z niepełnosprawnością ma możliwość skorzystania z zajęć usprawniających, socjalizacji, wsparcia a czasem po prostu zapewnienia opieki, gdy sami muszą zająć się czymś innym.

Organizacja działa od 10 lat, utrzymuje się z darowizn i 1 procenta, zdobywa też granty na realizację różnych projektów. Pieniądze na koncie stowarzyszenia dają szanse nie tylko na wdrożenie zaplanowanych projektów, ale również na ubieganie się o dotacje zewnętrzne.

– Nie mamy nadwyżek na koncie stowarzyszenia, zazwyczaj raczej odwrotnie. Do tej pory jednak jakoś dawaliśmy radę przyznaje prezes Sylwia Marczuk.

W 2017 roku stowarzyszenie wydzierżawiło na 10 lat budynek będący własnością Urzędu Marszałkowskiego. Spełniało się wówczas jedno z marzeń prowadzących stowarzyszenie, by stworzyć Dom Pobytu dla Dzieci Niepełnosprawnych. Budynek i jego otoczenie trzeba było doprowadzić do porządku, wiele prac zrealizowali samodzielnie rodzice podopiecznych. Stworzona została przestrzeń, gdzie można było realizować profesjonalne zajęcia i opiekę dla niepełnosprawnych młodych ludzi.

- Stałe opłaty to czynsz w wysokości 482 zł, prąd no i ogrzewanie – mówi prezes Marczuk. Dwa lata temu musieli zmienić system ogrzewania budynku.

– Nie mogliśmy już korzystać z miejskiej kotłowni, która była wcześniej po drugiej stronie ulicy. Założyliśmy ogrzewanie gazowe, pozyskując zewnętrzne dofinansowanie do zmiany pieca – mówi prezes.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w radzyńskim wydaniu Słowa Podlasia z 11 stycznia

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe