Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 11:15
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Niższy VAT na żywność, energię i paliwo. Posłowie zadecydowali o tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0

Stale rosnąca od kilku miesięcy inflacja spowodowała powstanie ustawy, która w założeniu rządu ma odciążyć konsumentów od skutków drożyzny. W czwartek posłowie podjęli decyzję w sprawie tzw. tarczy inflacyjnej 2.0. Jej wejście w życie zaplanowane jest na pierwszy dzień lutego. Co to oznacza w praktyce?
Niższy VAT na żywność, energię i paliwo. Posłowie zadecydowali o tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0

Autor: iStock

Posłowie byli zgodni

W czwartek większością głosów została przyjęta ustawa obniżająca VAT na produkty spożywcze, paliwa oraz energię. Za jej uchwaleniem zagłosowało 438 posłów; 2 osoby wstrzymały się od głosu; nikt nie był przeciwny. Zgodnie z treścią dokumentu, który teraz trafi pod głosowanie senatorów, ceny niektórych dóbr zostaną poddane niższemu podatkowi, aby ostatecznie można było nabyć je za niższą cenę.

Co się zmieni?

- obowiązujący obecnie 5-proc. VAT na żywność i napoje ma zostać obniżony do zera (dotyczy m.in. mięsa, ryb, produktów mleczarskich, owoców, warzyw, zbóż, napojów mlecznych, soków o min. zawartości owoców powyżej 20 proc. oraz niektórych przetworów),
- do zera miałby zostać obniżony również wynoszący obecnie 8 proc. VAT na gaz,
- VAT na olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG ma zostać obniżony z 23 do 8 proc.,
- podatek na energię cieplną ma być zmniejszony z 8 do 5 proc.,
- zachowana zostanie przyjęta obecnie, obniżona do 5 proc. stawka VAT na energię elektryczną,
- 8-proc. podatek od nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą również planowo ma zostać całkowicie zniesiony.

Według wstępnych wyliczeń budżet państwa poniesie stratę w wysokości niespełna 12 miliardów złotych, z czego największą część stanowić będzie obniżony VAT na paliwa (ponad 3 miliardy złotych). Ustawa ma wejść w życie 1 lutego, a tymczasowe stawki obowiązywać do 31 lipca 2022 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Tirowiec 46Treść komentarza: A co cię to obchodzi . Jestem kierowcą ciężarówki jeżdżę w trasę 4-5 dni nie ma mnie w domu co co mam obracać jak nie Tirówki he he he . Pełno ich chodzi po parkingach to i się korzysta he he . Mojej kobiecie mówię , że jak nie z tych że ja wierny jestem że ja nie kożystam z usług tych pań ...... a ona wierzy ha ha ha haData dodania komentarza: 27.03.2024, 15:23Źródło komentarza: Projekt bialskich licealistek na dniach uczelniAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: a co z piłką kobiecą w Białej? Zaorana na amen czy jest jakaś szansa?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:14Źródło komentarza: Poznały rywalkiAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: Widać efekt pracy TOP-54, brawo panowie. Najlepsza Akademia w regionie.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:13Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: GromTreść komentarza: Matematyk co ty piszesz. W Radzyniu w zawodówkach to słabi musza być nauczyciele od matematyki i geografii. Grom od GMINY dostał kasę, a gmina liczy 10000 mieszkańców wiec nie wiele mniej niż "miasto" Radzyń. Orlęta dotację na tym poziomie dostają co roku, Grom dostał raz od święta. Polecam mniej serwatki bo was tam wzdyma strasznie, że chodzicie nadęci i piszecie głupoty.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:11Źródło komentarza: Podatek od Wieczystej - Felieton FrankaAutor komentarza: DanutaTreść komentarza: Jakie?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 11:25Źródło komentarza: Zioła na jelita – które są skuteczne?
Reklama
Reklama