Krzyże dla upamiętnienia jeńców i mieszkańców

  • 11.05.2017, 09:53 (aktualizacja 11.05.2017, 12:51)
  • www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Krzyże dla upamiętnienia jeńców i mieszkańców
7 maja na polu w pobliżu Woskrzenic Dużych, w miejscu spoczynku około 10 tys. radzieckich jeńców wojennych oraz ludności cywilnej Brześcia, poświęcono krzyże prawosławny i katolicki. Konsul Republiki Białoruś Wasil Kurlowicz dziękuje Polakom za upamiętnienie ofiar.

Ogromne krzyże stojące obok siebie upamiętniają ofiary po stronie białoruskiej i innych narodów dawnego ZSRR oraz polskiej. W okresie drugiej wojny światowej znajdował się tam obóz, w którym Niemcy przetrzymywali w surowych warunkach tysiące żołnierzy Armii Czerwonej. Mieszkańcy miejscowości Kaliłów, Husinka, Woskrzenice Duże i Małe pomagali więzionym, narażając życie. Wielu za to rozstrzelano, a wsie Kaliłów i Husinka zostały spalone. 7 maja poświęcono krzyże tam, gdzie spoczywa około 10 tys. zabitych lub zmarłych w obozie. 

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia nr 19.

Beata Malczuk

www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe