Ocalają tradycję od zapomnienia

  • 7.07.2017, 08:56 (aktualizacja 07.07.2017 09:53)
  • Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku
Ocalają tradycję od zapomnienia
Przy Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie Podlaskim Klub Rękodzieła Artystycznego zaprezentował w czerwcu – w ramach cyklu "Ocalić od zapomnienia" – wystawę ręczników domowych i obrzędowych. Ale oprócz wystawy klub ma zamiar też pokazywać ręczniki w innych miejscach, na przykład na kiermaszach.

Klub Rękodzieła składa się z 17 osób. Dopiero co zorganizował bardzo oryginalną ekspozycję wiejskich makatek, a teraz postanowił przypomnieć tradycyjne ręczniki. Panie na spotkania klubu przynosiły różne wzory ręczników i się nimi wymieniały. Okazało się, że takich ręczników było około 20, ale posiadało je tylko kilka osób. Niektóre panie bardzo chciały spróbować wykonać je samodzielnie, by mieć je dla siebie.

– Wraz z dyrektor GOK zorganizowałyśmy kurs haftu i wykonania koronki, które prowadziła Zofia Kaliszuk, ludowa twórczyni z dużymi osiągnięciami. Prowadziła kurs przez dwa miesiące, i przez ten czas panie wykonały aż 30 ręczników. Takie ręczniki wykorzystuje się na co dzień jako ozdoby w mieszkaniach, np. na stole domowym. Ale też na stole weselnym – opowiada Anna Chalimoniuk, starszy instruktor w GOK w Janowie Podlaskim.

Ręczniki tkane były na krośnie tkackim. Wzory stosowane na ręcznikach są głównie dekoracyjne. – Kiedyś takie ręczniki z wzorami były wykorzystywane np. do obrzędów. Witano nimi nawet państwo młodych, a także ścielono nimi koszyki ze święconką czy przykrywano domowy pokarm – dodaje pani Anna.

Więcej na ten temat w elektronicznym i papierowym wydaniu Słowa nr 27.

Maciej Maciejuk

 

Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe