Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 04:55
Reklama
Reklama

Studzianka - różne oblicza kultury tatarskiej (GALERIA)

IX Spotkanie z kulturą tatarską i regionalną w Studziance (gmina Łomazy) miało nie tylko historyczny charakter. W ramach wydarzenia zorganizowano też kultowy już bieg Tatarska Piątka, w którym wzięli udział dorośli i dzieci.
Studzianka - różne oblicza kultury tatarskiej (GALERIA)

Autor: Adam Trochimiuk

Łukasz Węda, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka, podkreśla, że spotkanie tradycyjnie zaczyna się przy szkole podstawowej, gdzie kiedyś stał meczet. To stamtąd rozpoczął się przemarsz na cmentarz tatarski. – Mieszkańcy od dziesięciu lat porządkują go we współpracy z gminą. W ubiegłym roku, dzięki wsparciu konserwatora zabytków i Fundacji Dziedzictwa Kulturowego z Warszawy udało się przeprowadzić inwentaryzację nagrobków i okazało się, że jest ich nie 170 a 248, w tym roku będą odkrywane kolejne płyty. Pielęgnowanie tradycji w Studziance znane jest w przeróżnych zakątkach Europy i nie tylko – podkreśla Węda.

Z Białegostoku do Studzianki przybyła delegacja Związku Tatarów Polskich. Wśród nich była m.in. Maria Aleksandrowicz. Nie kryła radości, że tak jak na Podlasiu, również i w Studziance tradycja przodków jest zachowywana. – Gdy usłyszałam, że mizar jest sprzątany przez mieszkańców łza zakręciła mi się w oku. Darzę wielkim szacunkiem tych ludzi, bo przecież oni nie są potomkami tatarów, a i tak dbają o to miejsce i pamiętają o nim. Wywodzą się stąd bardzo znani ludzie, generałowie, dowódcy wojskowi, posłowie na sejm. Mamy czym się szczycić. Postanowiłam, że będziemy tu przyjeżdżać co roku – zapewnia Aleksandrowicz, której rodzice byli tatarami.

 

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa nr 28.

(jd)

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama