Czy nagrywanie z ukrycia to przestępstwo?

  • 19.07.2017, 11:28
  • www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Czy nagrywanie z ukrycia to przestępstwo?
Niedawno się dowiedziałam, że zostałam nagrana z ukrycia, oczywiście bez mojej wiedzy i zgody. Czy mogę zawiadomić policję o popełnieniu przestępstwa przez sprawcę? (dane do wiadomości redakcji)

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od kilku dodatkowych czynników. Po pierwsze, czy nagrywana czynność była zachowaniem na forum publicznym, czy też nadano jej choćby w sposób dorozumiany poufny charakter. Precyzując, nie chodzi tu tylko o publiczne wystąpienia osób sprawujących różnorakie funkcje itp., lecz czy dana czynność (rozmowa) mogła być spostrzeżona (usłyszana) przez osobę postronną. Np. nagranie rozmowy na ulicy czy w innym miejscu ogólnodostępnym nie stanowi przestępstwa. Jeśli jednak nagranie dokumentuje czynność, która zgodnie z wolą uczestników miała mieć charakter poufny, to w grę wchodzi wypełnienie znamion przestępstwa opisanego w art. 267 par. 3 Kodeksu karnego.

Tu jednak należy dokonać dodatkowego zastrzeżenia, że takie nagranie zostało wykonane przez osobę niebędącą uczestnikiem danej czynności (rozmowy) – wskazany wyżej przepis dotyczy bowiem uzyskania informacji, do której podsłuchujący nie jest uprawniony. Jeśli więc np. jeden rozmówca zachowuje się nielojalnie wobec drugiego i utrwala daną rozmowę przy użyciu dyktafonu, to odpowiedzialność za przestępstwo z art. 267 par. 3 kk jest wyłączona.

Trzecie istotne pytanie dotyczy jeszcze charakteru danej nagranej czynności. Stosownie bowiem do brzmienia art. 191a par. 1 kk, kto utrwala wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu wobec niej przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody rozpowszechnia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Na marginesie należy podnieść, że odpowiedzialność cywilna towarzysząca wyżej opisanym czynom jest ukształtowana nieco inaczej – szerzej – niż odpowiedzialność karna będąca materią pytania Czytelniczki.

Piotr Kociubiński i Przemysław Bałut

www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
młody dinky
młody dinky 05.06.2020, 20:36
huhj

Pozostałe