Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 12:50
Reklama
Reklama

Parlamentarzyści mają pałac na oku

Grzegorz Bierecki i Janusz Szewczak zapewniają, że nie tracą z zasięgu wzroku pałacu Potockich. Wsparcie senatora i posła dla radzyńskiego zabytku odczuwane ma być głównie w kontaktach z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W przyszłym roku okaże się, jak bardzo są pomocni. To wtedy ma powstać lista 100 Nowych Pomników Historii na Stulecie Niepodległości. Wśród nich miałaby się znaleźć radzyńska perła.
Parlamentarzyści mają pałac na oku

Autor: J. Danielewicz

Przybyłym w ostatnich dniach do Radzynia Podlaskiego parlamentarzystom przypomnieliśmy ich pomysły na funkcjonowanie pałacu, jakimi dzielili się jesienią 2015 roku i zimą 2016. W pierwszym przypadku senator Bierecki na konferencji w Radzyniu mówił o wizji umieszczenia w jego murach jednostki budżetowej skarbu państwa. Wymienił wówczas Instytut Badań Azjatyckich. – To był tylko taki przykład, ilustrujący typ organizacji, która mogłaby tu zagościć. Zapewniam, że nie zmieniły się nasze plany i że wspieramy miasto w koncepcji znalezienia sposobu na finansowanie pałacu przez instytucje skarbu państwa – mówi Grzegorz Bierecki. – W dalszym ciągu chcemy, by Radzyń Podlaski był gospodarzem dla ogólnopolskiej instytucji. To byłby też prestiż dla miasta.

Poseł Szewczak dzielił się natomiast pomysłem bardziej skonkretyzowanym, bo w pałacu Potockich widział siedzibę Muzeum Kresów Wschodnich. Niestety już znalazło lokalizację, bo w czerwcu minister kultury informował oficjalnie w mediach, że MKW będzie się mieściło w Lublinie. Mówi się wprawdzie o stworzeniu oddziału muzeum poza Lublinem, ale tu w nieoficjalnych informacjach pojawia się miejscowość Sejny, a nie Radzyń. – Rzeczywiście Lublin nam pokrzyżował plany. Osobiście odbyłem kilka rozmów tak z ministrem Piotrem Glińskim, jak i wiceministrem Jarosławem Sellinem. Zapewniam, że temat pałacu jest im dokładnie przedstawiony, a ministerstwo jest zainteresowane dotowaniem zabytków na terenie wschodniej Polski.

To akurat potwierdzać może ostatnia dotacja, jaką Radzyń otrzymał z MKiDN na renowację części wschodniego skrzydła pałacu. Miasto otrzymało 160 tys. zł z ministerialnego programu "Ochrona zabytków 2017". W konkursie, do którego się starało, zajęło czwartą pozycję. – Wnioskowaliśmy o pieniądze na renowację rzeźb w tej części pałacu wraz z uzupełnieniem ubytków w tynkach – mówi burmistrz Jerzy Rębek. – W tym roku je wykorzystamy.

Tymczasem parlamentarzyści widzą już kolejną szansę na państwowe wsparcie miasta w utrzymaniu zabytku.

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa nr 29

Joanna Danielewicz

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Josef 27.07.2017 06:38
O już Bierecki z Szewczakiem interesują się pałacem w Radzyniu???Mało im Białej Podlaskiej,szykują skok dalej.Choćby dlatego potrzebne są przyspieszone wybory by takich cwaniaków wyciąć!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama