Chcą wybić 2 tysiące świń. Rolnicy nie dostaną grosza zadośćuczynienia

  • 08.08.2017, 10:09 (aktualizacja 09.08.2017, 10:18)
  • Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku
Chcą wybić 2 tysiące świń. Rolnicy nie dostaną grosza zadośćuczynienia A. Trochimiuk

Wojewódzki lekarz weterynarii polecił swojemu powiatowemu odpowiednikowi wybicie stad świń w strefach zapowietrzonych na terenie gminy Kąkolewnica. Trzody chlewnej ma być pozbawionych 75 gospodarstw. – Apelujemy do weterynarii, by wstrzymała tę decyzję. Nasi rolnicy nie dostaną rekompensat – mówi starosta radzyński Lucjan Kotwica.

Po tym jak między 18 a 26 lipca w gminie Kąkolewnica pojawiły się cztery ogniska wirusa afrykańskiego pomoru świń, wojewódzki lekarz weterynarii w Lublinie wydał lekarzowi powiatowemu w Radzyniu Podlaskim polecenie likwidacji wszystkich hodowli trzody chlewnej w strefach zapowietrzonych, czyli w promieniu 3 km od każdego z ognisk.

Przypomnijmy, że przypadki ASF ujawniono w Wygnance, Rudniku i dwa na ul. Południowej w Kąkolewnicy. – Polecenie wydane powiatowemu lekarzowi weterynarii poskutkuje wybiciem ok. 2 tysięcy sztuk świń w tej gminie – informuje starosta Lucjan Kotwica.

W środę 2 sierpnia zarząd powiatu wystosował pisma do WLW i ministra rolnictwa. – Prosimy o wstrzymanie tej decyzji. Lekarza wojewódzkiego informujemy o tym, że rolnicy z powiatu radzyńskiego nie są objęci programem rekompensat za rezygnację z hodowli. Stracą stada bez szans na uzyskanie odszkodowań – tłumaczy starosta. Ministerstwo rolnictwa starostwo prosi o wpisanie powiatu na listę obszarów objętych takim właśnie programem. – W innym wypadku likwidację stad, bez możliwości ubiegania się o finansowe zadośćuczynienie, uznamy za głęboką niesprawiedliwość społeczną, która dotknie naszych rolników – dodaje starosta.

Zarząd powiatu w obu pismach zwraca uwagę, że od wystąpienia ostatniego przypadku ASF minęło dwa tygodnie. – Prosimy o okazanie odrobiny zaufania w stosunku do naszych rolników – mówi Kotwica.

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa nr 32

Joanna Danielewicz

 

Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Josef
Josef 10.08.2017, 16:19
Nie udało się administracyjnie zlikwidować produkcji trzody chlewnej to metoda na wirusa wyczyści się scianę wschodnią.

Pozostałe