ASF: Jedni mają strzelać więcej, drudzy muszą przestać

  • 11.08.2017, 08:56 (aktualizacja 11.08.2017, 14:11)
  • Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku
ASF: Jedni mają strzelać więcej, drudzy muszą przestać

Na wiosnę tego roku, gdy powiat radzyński pospisywał umowy dzierżaw obwodów łowieckich, zobowiązał koła do odstrzału dzika do 0,1 osobnika na km kwadratowy. Teraz Powiatowy Lekarz Weterynarii zarządzeniem nakazał kołom działającym w trzech gminach wywiązanie się z tych umów. Tymczasem w gminie Ulan – Majorat odstrzał został wstrzymany.

Gdy na wiosnę starosta negocjował z myśliwymi warunki dzierżaw obwodów łowieckich na terenie powiatu, w strefie ochronnej tzw. żółtej były tylko dwie gminy Kąkolewnica i Komarówka, a przypadków ASF nie było wcale. – Zmusiliśmy, dosłownie tak to trzeba powiedzieć, zmusiliśmy koła łowieckie działające na naszym terenie do podpisania umów z PLW na realizację odstrzału sanitarnego do 0,1 dzika na kilometr kwadratowy, czyli na 10 kilometrach ma zostać jeden dzik. Do końca roku liczba tych zwierząt ma nie przekraczać w powiecie radzyńskim 90 sztuk – informował w czerwcu starosta.

Tłumaczył, że odstrzał sanitarny obejmie każdego dzika bez względu na jego wiek, zdrowie czy fakt, że to locha w okresie ochronnym. – To stan wyższej konieczności – mówił Kotwica.

2 sierpnia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radzyniu Podlaskim wydał rozporządzenie w sprawie odstrzału sanitarnego dzików. Wprowadza ono nakaz odstrzału sanitarnego w gminach Wohyń, Komarówka Podlaska i Radzyń, do 0,1 osobnika na km kwadratowy. Odstrzał ma być zrealizowany do końca roku. – Do tej pory były zobowiązania w ramach umów, teraz chcemy to bardziej sformalizować prawnie. Koła będą się musiały zastosować do rozporządzenia. Jeśli tego nie zrobią, będą obciążone karami finansowymi – informuje Leszek Golecki, PLW w Radzyniu Podlaskim.

Tymczasem w gminie Ulan – Majorat sytuacja z odstrzałem dzików poszła zupełnie w druga stronę. Tu, działające na tym terenie koło Leśnik wystosowało pismo do PLW w Radzyniu Podlaskim, w którym wskazuje, że wstrzymanie odstrzału dzika stoi w sprzeczności z zarządzeniem administracji rządowej, zobowiązującym ich do ograniczenia populacji dzika do 0,5 szt na km kw. Jak informuje Czesław Kowalski, sekretarz koła Leśnik: " (...) Z decyzji administracji sanitarnej wynika, iż nie możemy jej wykonać z powodu braku możliwości zdania do badań pozyskanych tusz. (...)".

Więcej w papierowym wydaniu Słowa nr 32.

Joanna Danielewicz

 

 

 

Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe