Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 08:12
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Dożynki powiatowe w Sosnowicy. Parczew [WIDEO]

Odznaczenia, wieńce, tradycyjne potrawy i zabawa. Pomimo deszczu mieszkańcy powiatu parczewskiego radośnie obchodzili powiatowe święto plonów.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

– Cieszę się, że mogliśmy przyjąć przedstawicieli gmin z całego powiatu – mówiła wójt gminy Sosnowica Krystyna Jaśkiewicz. – Przygotowanie takiego wydarzenia to dla nas wyróżnienie, choć dla małej gminy to nie lada wyzwanie organizacyjne. Poprzednie dożynki powiatowe w Sosnowicy były 11 lat temu.

Dożynki powiatowe zorganizowano na stadionie sportowym. Na scenie po zakończeniu części oficjalnej występowały zespoły ludowe z regionu, a także goście. Gwiazdą wieczoru był zespół Focus. 

Gospodynie przygotowały regionalne potrawy. Nie zabrakło tradycyjnych wieńców. – Praca nad wieńcem przynosi wyciszenie i spokój – mówiła Ewa Ciopcińska z Dębowej Kłody. Razem z kobietami z zespołu śpiewaczego plotły wieniec dwa tygodnie.

Wieńce oceniała specjalna komisja. Wcześniej zgłaszane były w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny i współczesny. – Tradycyjny ma kształt korony, natomiast współczesny odbiega od klasycznego kształtu, jest kreacją artystyczną – wyjaśniała Bogumiła Sarnowska, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Parczewie, opiekująca się konkursem. – Niezależnie od kategorii wieńce muszą zawierać tylko naturalne elementy, m.in. zboża, kwiaty, owoce czy nasiona.

Pierwsza nagroda powędrowała do mieszkańców wsi Antopol w gminie Podedwórze, którzy przygotowali wieniec współczesny. – To przestrzenna konstrukcja. Panie, które wykonały ten wieniec, zaaranżowały całe gospodarstwo – mówiła Sarnowska.

Pomysłodawczynią wieńca z Antopola była Barbara Kisiel. – Ten pomysł zrodził się z tęsknoty za starą wsią. Wsią, której już nie ma. Widzimy tu zwierzęta na podwórku, które dziś są pozamykane. Ptaki – kiedyś np. jaskółka była ptakiem świętym. Nie było obory bez jaskółczego gniazda. Dziś nie wolno, bo przenoszą choroby – opowiadała o zwycięskiej pracy pani Barbara. – Umieściłyśmy też tutaj zioła, takie jak ruta, czarnuszka czy krwawnik, bo dawniej na wsi nie było medycyny, leczono się tym, co urosło. Zrobiłyśmy to, bo tęsknimy do dzieciństwa, do tamtej starej wsi. Dzięki tej pracy mogłyśmy powspominać.

To nie pierwsza nagroda dla Antopola. Ten sam wieniec został wyróżniony na dożynkach wojewódzkich w Radawcu.

Drugie miejsce zajęła wieś Rudno z wieńcem tradycyjnym, a trzecie Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu z wieńcem współczesnym.

Ponadto przyznano pięć równorzędnych wyróżnień: dla Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Wierzbówka, sołectwa Gęś, Rady Sołeckiej w Koczergach, mieszkańców sołectwa Cichostów oraz mieszkańców Chmielowa, Korony i Marianówki.

Podczas uroczystości odznakę honorową "Zasłużony dla rolnictwa" przyznaną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi otrzymali Mieczysław Piotrowski i Sławomir Jarmuł.

Aneta Pawłowska-Krać

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama