Łosice: Narodowe czytanie z weselną oprawą

  • 14.09.2017, 12:30 (aktualizacja 14.09.2017, 15:04)
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Łosice: Narodowe czytanie z weselną oprawą

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w tym roku zostało wybrane lekturą Narodowego Czytania. Finał tegorocznej edycji zaplanowano w całej Polsce na sobotę 2 września. Łosice już po raz drugi włączyły się w tę akcję.

Pierwotnie impreza zaplanowana została w parku im. Króla Aleksandra Jagiellończyka w Łosicach, jednak pogoda nieco pokrzyżowała plany organizatorom. Ostatecznie wspólne czytanie "Wesela" odbyło się na placu przed Łosickim Domem Kultury, gdzie mimo marnej pogody przyszło wielu mieszkańców miasta i gości. 

Czytający kolejno zasiadali za stołem weselnym i odgrywali swoje role. Atrakcję stanowiły przygotowane rekwizyty: welon, czapki krakowskie, wianki, chusty i inne elementy krakowskich strojów, które uczestnicy zakładali na czas czytania. Za stołem weselnym można było spotkać też parę młodą wystylizowaną na tę opisywaną przez Wyspiańskiego. Wszyscy goście, jak na ucztę weselną przystało, zostali poczęstowani upieczonymi specjalnie na tę okazję weselnymi korowajami. Dodatkowo w holu ŁDK czekał stół wiejski z tradycyjnym smalcem, chlebem i ogórkami. Zmarznięci uczestnicy mogli się też rozgrzać ciepłymi napojami. 

Pamiątkę z tegorocznej akcji Narodowego Czytania stanowiła pieczęć okolicznościowa, którą odbijano na przyniesionych przez uczestników i gości egzemplarzach książki Wyspiańskiego. Biblioteka Pedagogiczna w Łosicach z tej okazji przygotowała dodatkowo wystawę "Życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego". Impreza przebiegała w klimacie wesela opisanego przez artystę. Natomiast wieczorem Kino za Rogiem ŁDK przypomniało ekranizację "Wesela" w reżyserii Andrzeja Wajdy. 

Joanna Gąska

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe