Jak znaleźć w sobie odwagę, by rozwijać swoje pasje?

  • 14.09.2017, 13:32 (aktualizacja 14.09.2017, 15:03)
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Jak znaleźć w sobie odwagę, by rozwijać swoje pasje?

Dzięki naszym zainteresowaniom życie staje się ciekawsze, bardziej barwne. Ale my często nie mamy w sobie odwagi, by je rozwijać i – co ważne – zacząć na nich zarabiać, uczynić sposobem na życie. Często o nich zapominamy, rezygnujemy, spychamy na margines życia, a brniemy w to, co dla nas nudne, ale za to przewidywalne i dające pieniądze. Jak to zmienić?

1. Zakończ porównanie siebie z najlepszymi. Zaakceptuj, że jesteś początkującym. Obojętnie, czy jest to język fiński, robótki ręczne czy windsurfing. Najważniejsze, że to cię interesuje, pociąga, fascynuje. Pozwól sobie być na początku drogi. Zacznij od kursu dla początkujących lub poczytaj sobie poradnik na ten temat. Porozmawiaj z kimś, kto zajmuje się tym, czym ty właśnie zacząłeś się interesować. Dowiesz się w ten sposób wielu ciekawych rzeczy i zmotywujesz się do działania.

2. Bądź dla siebie dobry i wyrozumiały. Nie wyśmiewaj pragnienia twojego serca. Nie lekceważ swojej rodzącej się pasji, nie podważaj jej, mówiąc sobie, że to głupota, niepoważne, niepotrzebne. Niech stanie się dla ciebie priorytetem, czymś, o co warto zawalczyć i za tym podążyć.

3. Trwaj w dążeniu do swoich zainteresowań. Koniecznie się zaangażuj, nie poddawaj się. Kiedy się czymś zajmujesz systematycznie, podnosisz poziom swoich umiejętności. To dla ciebie dobre. Kiedy nie działasz, stoisz na uboczu, popadasz w niemoc i frustrację. 

4. Zaakceptuj trudności. Na drodze rozwijania nowych umiejętności nie zawsze będzie z górki. Pojawią się trudniejsze chwile. Możesz poczuć, że nowe zadania cię przerastają. Licz się z tym, że doświadczysz zniechęcenia i będziesz miał ochotę to wszystko rzucić i mieć spokój. Wtedy pomyśl, że to minie. Odpuść sobie na chwilę, a potem wróć do swojej pasji. Przekonasz się, że daje ona więcej radości niż samokrytyki.

5. Zauważaj postępy. Nawet te najmniejsze. Kolejne słówko, kolejne przebiegnięte kilkanaście metrów, kolejne przyswojone informacje o świecie mody. Obojętnie co to jest, ciesz się, że twoja pasja się rozwija, a ty wiesz i umiesz coraz więcej. Za większe sukcesy nagradzaj się tym, co lubisz najbardziej. Lody w kawiarni, masaż, wyjście do kina?

6. Nie słuchaj tych, którzy odwodzą cię od tego, co jest dla ciebie ważne. Owszem, inni mogą mieć swoje zdanie na twój temat, ale ty nie musisz brać tego pod uwagę. Wysłuchaj i zadecyduj, czy ta perspektywa jest dla ciebie dobra i przydatna. Analizując opinie innych, upewniaj się, czy podążasz swoją drogą.

7. Nigdy nie mów, że jest za późno. Może do tej pory zajęty byłeś rodziną i jej utrzymaniem, a w międzyczasie twoje zainteresowania poszły w kąt. Niech nikt cię nie przekona, że teraz już jest za późno. Nawet gdy słyszysz, że jesteś szalony i że nie warto, ty rób swoje. Mało myśl, działaj. Nadszedł czas akcji. Twój czas. I tego się trzymaj.

Weronika Bielicka

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe