Jak czytanie wpływa na mózg?

  • 21.09.2017, 11:26 (aktualizacja 21.09.2017, 11:33)
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Jak czytanie wpływa na mózg?

Zaczytałeś się kiedyś w powieści tak, że świat realny był mniej rzeczywisty niż ten opisany w książce? Jak czytanie wpływa na nasz mózg?

Natalie Phillips, profesor z Michigan State University, sama często tak intensywnie zaczytuje się w powieściach, że postanowiła na ten temat przeprowadzić badania. Zrobiła to razem z zespołem neurologów. Badacze postawili hipotezę, że mózg wykazuje niewielkie różnice, kiedy czytamy mało uważnie i kiedy czytanie całkowicie nas pochłania. I zdziwili się, ponieważ okazało się, że podczas zaangażowanego czytania mózg jest bardziej aktywny niż zakładali. Aktywizują się nawet części związane z ruchem i dotykiem. Mózg zachowuje się tak, jakbyśmy byli bohaterami książki. Czytanie poezji natomiast wpływa na te części, które odpowiadają za przeżywanie emocji. Wiadomo, że medytowanie oraz praktyka uważności sprawiają, że aktywizuje się obszar, który poprawia nasze samopoczucie.

Wraz z postępem technologii obrazowania mózgu, zaczynamy coraz więcej rozumieć, jak codzienne czynności wpływają na mózg i, co za tym idzie, na nasze myśli i emocje. Lepiej wykorzystujemy mózg, jeśli nie żyjemy w chaosie, robiąc kilka rzeczy jednocześnie. Zatem jeśli chcesz przenieść się do odległych zakątków świata lub przeżyć ekscytujący romans, uważnie i z zaangażowaniem przeczytaj pasjonującą książkę.

Weronika Bielicka

 

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe