Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 15:21
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Jak pomóc bliskiej osobie w depresji?

Jak pomóc bliskiej osobie w depresji?

Jeśli ktoś ci bliski choruje na depresję, możesz czuć się zdezorientowany, sfrustrowany i zrozpaczony. To podstępna, izolująca od ludzi choroba, które negatywnie wpływa na relacje. Możesz czuć, że stąpasz po kruchym lodzie, jesteś odrzucony i bezsilny. Jak sobie z tym radzić?

Przede wszystkim pamiętaj, że twoje wsparcie jest istotne. Możesz się nauczyć, żeby jeszcze lepiej i umiejętniej pomagać osobie cierpiącej na depresję.

1. Bądź blisko. Osoby, które przeszły przez depresję, mówią, że czuli się lepiej, gdy ktoś, kogo kochały lub lubiły, po prostu siedziały przy nich, trzymając za rękę, mówiąc: "Jesteś dla mnie ważny", "Powiedz mi, co mogę zrobić, aby ci pomóc", "Znajdziemy sposób, abyś poczuł się lepiej". Chodzi tu po prostu o bliskość i okazywanie empatii.
2. Spróbuj małego gestu. Jeśli masz problem z wyrażaniem uczuć, z ekspresją emocjonalną, pokaż wsparcie w inny sposób. Nie po drodze ci z emocjonalną ekspresją? Możesz pokazać wsparcie w inny sposób: napisz miłego esemesa, że jesteś i myślisz ciepło o tej osobie, zaproponuj, że ugotujesz jej coś pysznego, zaproś na kawę do kawiarni. Takie gesty są odbierane jak światło latarni wśród ciemności, jaką jest depresja.
3. Nie osądzaj ani nie krytykuj. To, co mówisz, może mieć duży wpływ na osobę, która choruje na depresję. Unikaj stwierdzeń typu: "Musisz tylko widzieć szklankę do połowy pełną, a nie pustą, "Myślę, że tak naprawdę wszystko jest tylko w twojej głowie", "Gdybyś się w końcu ruszyła, depresja by przeszła". Takie słowa oznaczają, że depresja jest wyborem chorego i że ma wybór, jak się czuje. Podczas tej choroby tak nie jest, mózg po prostu funkcjonuje inaczej.
4. Nie naciskaj. Niektórym wydaje się, że jeśli zmobilizują osobę w depresji do działania, choroba minie. Nic bardziej mylnego. Nie manipuluj szantażem, milczeniem, przekraczaniem granic. Takie działania są szkodliwe. Pomyśl, jakie skutki odniosłyby wobec kogoś chorego na przykład na nowotwór.
5. Nie minimalizuj bólu. Mówienie: "Jesteś taka słaba", "Nie radzisz sobie z życiem" zaprzecza trudnym uczuciom podczas depresji i wpędza w poczucie winy. Depresja jest chorobą, a nie wadą osobowości.
6. Unikaj dawania rad. "Wstań, wyjdź z domu, zajmij się pracą, posprzątaj, wyjedź gdzieś" – takie komunikaty często słyszą ludzie w depresji. A to ich jeszcze bardziej pogrąża w trudnych emocjach. Być może jest taki moment, że potrzebują wyjść albo coś zrobić, ale lepiej zapytać: "Co mogę zrobić, żeby ci pomóc?".
7. Unikaj dokonywania porównań. Nie mów, że słyszałeś, że ktoś przeżywał depresję inaczej albo że czytałeś, że powinno to być "tak i tak". W ten sposób minimalizujesz obecny stan chorego. To go zamknie na to, żeby mówić o sobie. 
8. Dowiedz się, ile możesz na temat depresji. W ten sposób unikniesz powyższych błędów i nieporozumień. Kiedy zrozumiesz objawy, przebieg i konsekwencje depresji, możesz lepiej wspierać ukochaną osobę. Na przykład niektórzy zakładają, że jeśli osoba z depresją ma dobry dzień, jest wyleczona. Tymczasem depresja nie jest chorobą statyczną, jej objawy są płynne. Często ukryte, niełatwe do zdiagnozowania. 
9. Bądź cierpliwy. To kluczowe w procesie pomagania osobie chorej na depresję. Dawaj jej do zrozumienia, że nie ma znaczenie, ile choroba będzie trwała, ty będziesz niezależnie od trudności. Taka cierpliwość da pozytywne wyniki. Daje bowiem osobie chorej pewność, że nie jest z depresją sama.

Weronika Bielicka


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama