Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 14:49
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Ile mam czasu na wysłanie do sądu apelacji?

Ile mam czasu na wysłanie do sądu apelacji?

Dostałem wyrok z sądu, który odebrałem w Białej w sobotę. Wyjeżdżam na wczasy i w miejscu mego pobytu nie będzie poczty czynnej w soboty ani niedziele (rzecz jasna będę miał na to stosowne dowody zakwaterowania w hotelu itp.). Czy w takiej sytuacji muszę apelację wysłać w piątek, czy mogę poczekać do poniedziałku?
Arkadiusz S.
(dane do wiadomości redakcji)

 
Czytelnik niestety nie pisze o wyroku, w jakiego rodzaju sprawie mowa, domniemywać należy, iż ma on na myśli sprawę cywilną bądź karną. W przypadku tych drugich art. 123 par. 3 Kodeksu postępowania karnego stwierdza, że jeżeli koniec terminu przypada na dzień uznany przez ustawę za dzień wolny od pracy, czynność można wykonać następnego dnia. Dni ustawowo wolne od pracy są zaś uregulowane w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, której art. 1 wskazuję, iż są to:
1) dni niżej wymienione:
a) 1 stycznia - Nowy Rok,
b) 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
c) pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
d) drugi dzień Wielkiej Nocy,
e) 1 maja - Święto Państwowe,
f) 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
g) pierwszy dzień Zielonych Świątek,
h) dzień Bożego Ciała,
i) 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
j) 1 listopada - Wszystkich Świętych,
k) 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
l) 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
m) 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia;
2) niedziele.
 
Jak nietrudno spostrzec, w wyliczeniu tym nie ma sobót. Niemniej istniały próby konstruowania takich interpretacji, lecz Izba Karna Sądu Najwyższego konsekwentnie je odrzuca, wskazując, że w systemie prawnym brak jest jakiegokolwiek przepisu rangi ustawowej, w którym uznano by, iż soboty są dniami wolnymi od pracy. Przepis art. 123 par. 3 kpk nie posługuje się żadnym innym zwrotem, który by dopuszczał szerszą interpretację, a więc także co do np. dni równoważnych z dniami ustawowo wolnymi od pracy. Wszelkie próby "poszerzenia" zwrotu "dni ustawowo wolne od pracy" na soboty, czynione w formule "dnia równorzędnego z dniem ustawowo wolnym od pracy", podjęte na tle tożsamych zwrotów użytych w art. 57 par. 4 kpa (por. uchwałę siedmiu sędziów NSA z 15 czerwca 2011 r., sygn. I OPS 1/11), muszą być uznane za niemające znaczenia dla regulacji przewidzianej w Kodeksie postępowania karnego (uzasadnienie postanowienia z 23 lutego 2012 roku, sygn. akt III KK 289/11; zbieżnie w uzasadnieniu wyroku z 14 maja 2012 roku, sygn. akt III KK 398/11).
Tymczasem w myśl art. 165 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego terminy oblicza się według przepisów prawa cywilnego. Z kolei wedle znowelizowanego (od 1 stycznia bieżącego roku) brzmienia art. 115 Kodeksu cywilnego, jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą. Jak nietrudno więc spostrzec, wniesienie apelacji w poniedziałek przypadający po sobocie, w trakcie której upłynęły dwa tygodnie od odbioru przesyłki obejmującej wyrok z uzasadnieniem, od tego roku jest już dopuszczalne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama