Czy za pracę na wózku widłowym przysługuje mi lepsza emerytura?

  • 17.10.2017, 09:28
  • www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Czy za pracę na wózku widłowym przysługuje mi lepsza emerytura?

Czy praca na wózku widłowym jest pracą w szczególnych warunkach? Moi koledzy dostali stosowne emerytury, a mi ZUS nie chce jej przyznać, choć pracowaliśmy dokładnie na tym samym stanowisku pracy, tylko w moim świadectwie niczego nie napisano o tych warunkach.

Zbigniew P.

Praca w tzw. szczególnych warunkach przez określony czas umożliwiało uzyskanie wcześniejszej emerytury, a obecnie uzyskanie tzw. emerytury pomostowej. Lista owych szczególnych warunków na przestrzeni lat ulegała zmianom z uwagi na modyfikacje aktów normatywnych odnoszących się do tej materii.

Co jednak istotne, sama obsługa wózka widłowego nigdy nie była traktowana jako samoistnie uprawniająca do wcześniejszych świadczeń emerytalnych. Jeśli jednak praca dotyczyła transportu szkodliwych (szeroko rozumianych) materiałów, bądź odbywała się w szkodliwym środowisku, to może czasami prowadzić do uzyskania wspomnianej pomostówki etc.

Warto też wspomnieć, że ograniczenie postępowania dowodowego przez ZUS do dokumentów jest w świetle przepisów prawidłowe, aczkolwiek nie wyłącza to – zgodnie z utrwalonym już orzecznictwem – przeprowadzenia dowodów ze świadków (np. współpracowników) przed sądem. By jednak do tego doprowadzić, najpierw należy odwołać się od negatywnej decyzji zusowskiej.

www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe