GMINA PISZCZAC: Tradycja wykopków wciąż żywa

  • 20.10.2017, 10:12 (aktualizacja 20.10.2017 15:43)
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
GMINA PISZCZAC: Tradycja wykopków wciąż żywa nadesłane

W ramach lokalnej inicjatywy mieszkanki Zahorowa przygotowały inscenizację tradycyjnego kopania ziemniaków. Kobiety ubrane w dawne stroje charakterystyczne dla podlaskiej wsi w ciekawy sposób odtworzyły cały rytuał wykopków. Widowisko zorganizowano w sobotę 7 października w naturalnej scenerii pól.

Inicjatorki postanowiły odtworzyć obrzęd kopania ziemniaków w każdym szczególe. Opracowały fabułę i podzieliły się rolami. Zadbały również o stosowne stroje i rekwizyty.

- Dawny zwyczaj kopania ziemniaków został sfilmowany i będzie udostępniony publiczności. Inscenizacja jest częścią działań tzw. inicjatyw kulturalnych mieszkańców gminy Piszczac, realizowanych przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Piszczacu, w ramach projektu "Lokalne inspiracje NCK+ w gminie Piszczac" z funduszy Narodowego Centrum Kultury z programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2017 - wyjaśnia Łukasz Węda, dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Piszczacu.

Przedstawienie rozpoczęło się sceną, w której do gospodyni kopiącej motyczką ziemniaki na polu przyjeżdżają z pomocą wozem konnym sąsiadki i kumy. Kobiety zabierają się do pracy. W pewnym momencie dołącza do nich gospodarz, który znosi zebrane w koszyki ziemniaki.

Spotkanie gospodyń staje się okazją do wyznań i plotek. Kobiety rozmawiają na tematy sercowe, narzekają na mężów i ciężką pracę, plotkują na temat zamążpójścia swoich córek i planują przyszłość. W dalszej część przedstawienia główną rolę przejmuje gospodarz.

Więcej przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa, 24 października

Sylwia Bujak

 

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku

Zdjęcia (6)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe