Z uśmiechem na ustach przeżyła sto lat!

  • 20.10.2017, 10:51 (aktualizacja 21.10.2017 08:55)
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Z uśmiechem na ustach przeżyła sto lat!
Choć nie zawsze było lekko, dziś – po przeżyciu stu lat – Jadwiga Stefańczuk mówi z uśmiechem, że jest szczęśliwa. Zdrowie jubilatce dopisuje: chętnie spaceruje, spotyka się z koleżankami i sama wykonuje wszystkie domowe czynności.

 

Pani Jadwiga pochodzi z miejscowości Chominna w gminie Rossosz. Choć przeżyła wiele, jest pogodna, uśmiechnięta i pozytywnie nastawiona do ludzi. I, jak się okazuje, ma świetną pamięć. Zachowały się w niej obrazy z dzieciństwa i lat młodzieńczych. – Urodziłam się w głodnych czasach wojny, wychowałam się na żytnim krupniku. Moje życie nie było usłane różami.  – opowiada dziś mieszkanka Rossosza. – Pamiętam też wojnę, to był trudny czas. Nie wiadomo było, kogo się bać, czy Niemców, czy złodziejów. 

Wojnę, choć była trudnym okresem, udało się przeżyć. Stulatka doczekała się jednej córki i jednej wnuczki, które zabierają ją do Torunia na miesiące zimowe, by tam się nią opiekować. – Latem mama chce wracać do domu, jak jaskółka, która przylatuje i wylatuje. Tu jest jej najlepiej. Radzi sobie ze wszystkim, ma opiekunkę, która przychodzi trzy razy w tygodniu – mówi Stanisława Stefańczuk-Szefler, córka jubilatki. 

Stulatka z Rossosza w dniu swoich urodzin, czyli 16 października, przyjęła delegację z Urzędu Gminy i KRUS-u, która przybyli z życzeniami. – To najstarsza mieszkanka gminy – przyznaje z dumą wójt Kazimierz Weremkowicz. A Marek Uściński, kierownik bialskiego oddziału KRUS, dodaje, że w ostatnim roku setne urodziny obchodzili także mieszkańcy Sławatycz i Łobaczewa Małego.

Jaka jest tajemnica tak długiego życia? Pani Jadwiga unika chemii, stara się jeść zdrowe produkty. – Sama siebie obsługuję, sama gotuję. Dawne, proste, gospodarskie jedzenie jest najlepsze. – przyznaje. Jej siłą jest także najbliższa rodzina, która na co dzień służy jej pomocą. – Mogę się szczycić, że mam tak wspaniałą rodzinę.

Więcej przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa, 24 października

Justyna Dragan

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe