Znicze z Podlasia zapłoną na grobach w Wołyniu

  • 24.10.2017, 10:18
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Znicze z Podlasia zapłoną na grobach w Wołyniu

W międzyrzeckich parafiach zbierane są znicze, które zapłoną na polskich cmentarzach na Ukrainie. Miasto wspiera w ten sposób akcję wolontariuszy Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy, którzy w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych zapalą je na polskich grobach.

To już drugi raz gdy miasto przyłącza się do inicjatywy Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy z Kazimierza Dolnego. We wszystkich parafiach i zespołach placówek oświatowych do poniedziałku 23 października prowadzona była zbiórka zniczy i biało-czerwonych szarf, którymi oznaczone zostaną groby bohaterów, którzy zginęli w obronie ojczyzny.

– Liczymy na to, że w tym roku odzew mieszkańców będzie jeszcze większy. Koordynując tę zbiórkę po raz drugi zauważam, że świadomość społeczeństwa na temat rzezi wołyńskiej jest większa. Myślę, że popularyzowanie wiedzy na temat tych wydarzeń i bohaterów, którzy zginęli w obronie polskości jest niezwykle ważna – mówi Danuta Duda, miejska radna i koordynatorka akcji.

Znicze zebrane w Międzyrzecu przetransportowane zostaną do Lublina i Kazimierza Dolnego, stamtąd wolontariusze przewiozą je na Ukrainę. – Naszym celem jest oddanie hołdu Polakom, dla których Wołyń stał się miejscem wiecznego spoczynku, a wszak był domem i ojczyzną. Chcemy, aby pamięć o rzezi wołyńskiej istniała w naszej świadomości, ale nie chcemy, aby stała się powodem do nienawiści – podkreśla Henryk Kozak prezes Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

W akcje włączyli się także strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Stołpno. Patronat honorowy nad akcją objął burmistrz miasta Zbigniew Kot.

Monika Pawluk

 

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe