Bialczanie zdecydują, na co przeznaczą swój milion

  • 23.08.2016, 21:41
  • Monika Pawluk
Bialczanie zdecydują, na co przeznaczą swój milion
Place zabaw, skatepark, ulice, chodniki – o tym, która z tych inwestycji ma szansę na realizację, zdecydują mieszkańcy Białej Podlaskiej. Urząd Miasta 16 sierpnia opublikował listę projektów zakwalifikowanych do kolejnego etapu budżetu obywatelskiego.

Przypomnijmy, że mieszkańcy Białej Podlaskiej po raz pierwszy mieli okazję skorzystać z możliwości pozyskania funduszy na wybrany cel w ramach tej idei. Do rozdysponowania jest 1 mln zł. Projekt mógł zgłosić każdy, a o tym, który pomysł dostanie dofinansowanie, przesądzą mieszkańcy w specjalnym glosowaniu. Wybranych zostanie siedem zwycięskich projektów, po jednym z każdej dzielnicy miasta.

– Jeszcze w tym tygodniu na stronie internetowej www.bo.bialapodlaska.pl zamieszczony zostanie uniwersalny plakat do wykorzystania przez autorów propozycji i osoby chcące wesprzeć promocję projektów. Można będzie głosować internetowo na stronie www.bo.bialapodlaska.pl oraz tradycyjnie, na kartach do głosowania w wyznaczonych punktach – informuje Magdalena Mikołajczak, koordynator budżetu obywatelskiego.

 Głosować może każdy mieszkaniec Białej Podlaskiej, który ma ukończone 16 lat. Zagłosować można na dwie propozycje projektów z terenu całego miasta, ale nie mogą one znajdować się na tym samym obszarze. – W przypadku sytuacji, gdy pojawi się kilka głosów z tym samym numerem PESEL, wszystkie będą uznane za nieważne – wyjaśnia Mikołajczak. Jak przyznaje, zainteresowanie budżetem obywatelskim jest bardzo duże. – Wpłynęło 65 propozycji, z czego ostatecznie, po weryfikacji, głosowaniu poddanych będzie 51. Cieszy tak duża aktywność mieszkańców, którzy chcą angażować się w codziennie życie miasta – zaznacza koordynatorka.

Wśród zgłoszonych projektów, które przeszły ocenę formalną, znalazły się remonty osiedlowych dróg, chodniki, ale również tereny rekreacji czy boiska sportowe. Jest też długo wyczekiwany przez część mieszkańców skatepark. Pomysł na stworzenie siłowni pod chmurką na osiedlu zgłosiła... Maria Skonieczna. – Po konsultacjach z mieszkańcami naszej dzielnicy uznaliśmy, że przydałaby się taka siłownia. Bo do tej pory nie było na naszym osiedlu miejsca, gdzie mieszkańcy mogliby się spotkać. Dlatego mamy nadzieję, że jeśli udałoby się ten cel zrealizować i zyska on przychylność osób oddających głosy, siłownia będzie formą relaksu, poprawi zdrowie i kondycję mieszkańców, a przede wszystkim będzie miejscem integracji środowiska i spotkań międzypokoleniowych – stwierdza pani Maria, która od wielu lat aktywnie działa na rzecz seniorów w radzie i Związku Emerytów i Rencistów.

A jak bialczanka ocenia ideę budżetu obywatelskiego? – Sądzę, że to bardzo dobry pomysł, bo przez takie inicjatywy mieszkańcy się uaktywniają. Chciałabym też, żeby w przyszłości można było pozyskać fundusze na projekty miękkie, np. darmowe przejazdy komunikacją miejską dla mieszkańców, którzy mają niską emeryturę, a nie przekroczyli jeszcze granicy 70 lat – dodaje Skonieczna.

Głosowanie na wszystkie projekty rozpocznie się 27 sierpnia i potrwa do 16 września. Wyniki zostaną ogłoszone 24 września podczas Dni Patrona Miasta.

Monika Pawluk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe