Prokuratura wkracza do bialskiego pogotowia

  • 23.08.2016, 21:54
  • Monika Pawluk
Prokuratura wkracza do bialskiego pogotowia Monika Pawluk
Kontrole przeprowadzone w Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białej Podlaskiej nie dają jednoznacznej odpowiedzi, czy zasadne są skargi pracowników o dyskryminacji i mobbingu ze strony dyrektora. Tymczasem śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień poprzez naruszenie praw pracowniczych w Stacji wszczęła bialska Prokuratura Rejonowa.

Kontrola Okręgowej Inspekcji Pracy zakończyła się 3 sierpnia. Inspektorzy, nie po raz pierwszy zresztą, sprawdzali stan realizacji w bialskiej Stacji zaleceń prawnych skierowanych do pracodawcy po poprzedniej kontroli.

Jak informuje starszy inspektor Anna Kucharska, zbadali także "relacje międzyludzkie w aspekcie narażenia pracowników na działania mogące nosić znamiona mobbingu". Sprawdzano również przestrzeganie przepisów prawnej ochrony pracy, m.in. związanych z realizacją obowiązków pracodawcy w zakresie przeciwdziałania mobbingowi, wypłaty wynagrodzenia za pracę oraz stosowania kar porządkowych.

Kontrola nie dała jednak odpowiedzi w kluczowej kwestii, tzn. czy potwierdziły się skargi pracowników na dyskryminację, prześladowanie i mobbing, jakiego miał w stosunku do nich dopuszczać się szef pogotowia. Powód jest prosty: o tym może orzekać jedynie sąd pracy.

– Inspektor pracy nie może stwierdzić występowania bądź braku zjawiska mobbingu z uwagi na ograniczenia ustawowe działań kontrolno-nadzorczych – wyjaśnia Kucharska.

Mimo to do pracodawcy została skierowana decyzja nakazująca okresowe przeszkolenie 39 pracowników w dziedzinie bhp. Do kierownictwa Stacji trafiły też wnioski pokontrolne dotyczące konieczności opracowania i wdrożenia w pogotowiu wewnętrznych procedur przeciwdziałania mobbingowi.

 

Cały artykuł w papierowym "Słowie" z 23 sierpnia. W nim m.in. o tym, co ma wspólnego senator Bierecki z pogotowiem.

Monika Pawluk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Josef
Josef 28.08.2016, 11:59
Najpierw trzeba ogłosić konkurs bez możliwości udziału w nim działaczy faryzejskiej partii PSL.Inaczej to nic z tego nie będzie,sępy/zwłaszcza te zielone/cały czas czyhają na kasę.Łazowski najpierw powinien zasilić kolejkę do urzędu pracy.

Pozostałe