Wyjmują swoją twórczość z szuflad i dzielą się z innymi

  • 14.11.2017, 08:50 (aktualizacja 14.11.2017 11:15)
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Wyjmują swoją twórczość z szuflad i dzielą się z innymi

W skrytości tworzyli, a powstałe utwory gnieździły się schowane głęboko w szufladzie. Pochłonięci życiem rodzinnym i zawodowym, często przeciążeni nadmiarem obowiązków, nie mieli czasu pozwolić sobie na rozwój pasji. Aż do teraz. Artystycznie uzdolnieni seniorzy rozkwitają i prezentują przed publicznością to, co wcześniej nie miało szansy ujrzeć światła dziennego.

Powiatowy Przegląd Twórczości Seniorów odbył się po raz trzeci. Sala kolumnowa Urzędu Gminy w Piszczacu zgromadziła w niedzielne popołudnie 5 listopada poetów, solistów i grupy śpiewacze oraz gości aż z sześciu gmin: Biała Podlaska, Łomazy, Międzyrzec Podlaski, Piszczac, Terespol i Zalesie.

Do występów wokalnych i recytatorskich zgłosiło się dwunastu indywidualnych wykonawców i cztery grupy. – Przegląd twórczości seniorów był zapoczątkowany w 2015 roku. Cieszy się dużym powodzeniem, dlatego pojawiają się kolejne edycje. To jest kameralne spotkanie seniorów z całego powiatu bialskiego, podczas którego każdy ma możliwość wystąpić na scenie. – mówi Łukasz Węda, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Piszczacu, będącego organizatorem przeglądu.

Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się reprezentanci Saloniku 50+. – Salonik zrzesza mieszkańców z całej gminy Piszczac, około 35 osób. Spotykamy się w czwartki. Miło nam się spędza czas, otwieramy się na nowe doświadczenia i integrujemy. – wyjaśniała przed występem Mirosława Wawryszuk.

Grupa bierze udział w inicjatywie realizowanej w ramach Narodowego Centrum Kultury. Pod okiem instruktora uczestniczyła w spotkaniach z nauki śpiewu i prezentacji wokalnej. W ramach projektu odbyły się również zajęcia stylistyczne. Docelowo grupa zamierza stworzyć charakterystyczne dla siebie stroje.

Kazimierz Michalak z Klubu Seniora Srebrny Włos działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Terespolu przedstawił poemat o dniu pieroga. Henryk Buczyło z Holi z humorem i dowcipem przedstawił utwory "Psia krew" oraz "Dla emerytów". Zofia Tyburcy z Terespola w swojej twórczości przedstawiła terespolski klub seniora "Srebrny włos". Utwory recytowali także Urszula Pliska z Terespola, Teresa Sobieska, Danuta Puczko oraz Jolanta Janik z Piszczaca.

Swoją twórczość zaprezentowała również Urszula Jaworska z Dereczanki, która ma już na swoim kącie tomik poezji wydany w 2014 roku. – Prawdę mówiąc piszę od dawna, tylko wcześniej było to do szuflady. Cały czas coś mi w duszy gra, lubię wspominać dawne czasy, dawną przyrodę, pracę na roli.  – mówi poetka.

Jaworska pisze również teksty piosenek, które wykonuje zespół śpiewaczy "Dobrynianki" z gminy Zalesie, do którego zresztą sama należy. Wokalistkom zespołu akompaniują panowie grający na bębenku i akordeonie. Podczas przeglądu grupa zaprezentowała m. in. znane ludowe pieśni.

Więcej przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa, nr 46

Sylwia Bujak

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe