Liści i trawy zimą nie odbiorą

  • 16.11.2017, 09:12 (aktualizacja 16.11.2017, 12:00)
  • www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Liści i trawy zimą nie odbiorą
Szykują się zmiany w odbiorze śmieci z terenu miasta. Niebawem do mieszkańców trafią ulotki z informacją, jak segregować śmieci. Co ważne, zimą nie będą już odbierane liście, trawa i gałęzie.

Na ostatniej sesji rady miasta uchwalone zostały zmiany regulaminu utrzymania czystości i porządku czyli dotyczące zasad prowadzenia punktów selektywnej zbiórki odpadów. Gabriela Janicka, naczelnik gabinetu prezydenta, która jeszcze niedawno zajmowała się w magistracie tematem gospodarki odpadami informuje, że są to uchwały, które należało zmienić z dwóch powodów. – Po pierwsze - dostaliśmy wytyczne od wojewody, który zakwestionował poprzednią uchwałę. Orzeczenia sądów i nadzoru się zmieniają. Doszliśmy więc do porozumienia z wojewodą, że te informacje przekażemy w ulotkach. Na przykład odpady zmieszane nie powinny zawierać gruzu i szkła. W uchwale wykreśliliśmy więc te zapisy – precyzuje naczelnik.

Drugą kwestią, która ulegnie zmianie jest częstotliwość odbierania frakcji biodegradowanej, ponieważ będą do niej wchodziły tylko liście, gałęzie i trawa. – Ta frakcja, według wstępnych planów w okresie zimowym miała być zbierana raz w miesiącu. Jednak po rozmowach z naszym Zakładem Zagospodarowania Opadów i analizie tego doszliśmy do wniosku, że ostatni odbiór będzie w listopadzie, bo wszelkie koszenie trawy po przymrozkach odpadnie i mieszkańcy będą mogli uporządkować podwórka – uważa Janicka.

Prezydent Dariusz Stefaniuk uważa, że miasto doprowadziło do prawie maksymalnego uszczelnienia systemu gospodarki odpadami. – Nie będziemy tworzyć biurokracji i zwiększać zatrudnienia – deklaruje.

Wspomniane ulotki mają trafić do mieszkańców jeszcze w listopadzie. Niebawem miasto rozstrzygnie przetarg na wykonawcę usług odbioru śmieci. Do tej pory firma, która wygrywała ustalała harmonogram odbioru śmieci wspólnie z miastem. Teraz to miasto ustaliło harmonogram a firmy, które już niebawem staną do przetargu będą musiały się do niego dostosować.

Więcej przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa, nr 46

Justyna Dragan

 

www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe