Powiat bialski: Rolnicy zablokują ministerstwo?

  • 23.11.2017, 08:10 (aktualizacja 23.11.2017, 08:34)
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Powiat bialski: Rolnicy zablokują ministerstwo?
Rolnicy po raz kolejny tracą cierpliwość w kwestii walki z wirusem ASF. Hodowla trzody została praktycznie wygaszona w wielu miejscowościach, ale rolnicy nadal domagają się konkretnych działań ze strony rządu. Dlatego w grudniu odbędzie się protest pod siedzibą Ministerstwa Rolnictwa, natomiast rolnicze OPZZ przedstawia swoje własne postulaty odnośnie walki z wirusem.

Spotkanie, podczas którego przedstawiono punkty postulatów odbyło się 16 listopada w Leśnej Podlaskiej, gdzie praktycznie wygaszono hodowle. Rolnicy przyznają, że brakuje już słów na to co obecnie dzieje się w rolnictwie. – Mówi się o pięknych sukcesach w rolnictwie, a wiele gospodarstw zostało pozbawionych środków do życia. Ludzie dzwonią do mnie i pytają się co mają robić dalej. Odszkodowań za zabrane tuczniki nadal nie widać, część jest wypłacona, część nie. Musimy coś w tym zrobić. Minister nie reaguje na nasze problemy i opowiada bajki, że niby coś robi. Wszystkie sprawy od początku sytuacji z ASF są omijane tak by je tylko załagodzić – mówi Marek Sulima, radny powiatu bialskiego, hodowca z terenu powiatu bialskiego.

Nowe postulaty OPZZ

W postulatach OPZZ chodzi m.in. o odstrzał sanitarny dzików, zakaz likwidacji gospodarstw rodzinnych, przyjęcie ustawy o prawie łowieckim, zakaz egzekucji komorniczych czy zmianę ustawy o izbach rolniczych. Wszystko ma opierać się na ustaleniach organizacji. W kwestii odstrzału dzików są plany, żeby w przeciągu 2,5 miesiąca zlikwidować ten problem. Projekt zakłada użycie dronów, noktowizorów, policji oraz wojska. Jest na to zgoda Głównego Lekarza Weterynarii i pozytywne opinie ekspertów. OPZZ domaga się też odwołania Krzysztofa Jurgiela oraz Jana Szyszko. 

Zmienić prawo łowieckie!

Ważnym aspektem jest przyjęcie nowej ustawy o prawie łowieckim. Według Izdebskiego premier powinien powołać łowczego krajowego, a także muszą powstać nowe okręgi łowieckie. Każdy obwód ma być dzierżawiony w formie przetargu. Dzierżawca ma płacić odszkodowania rolnikom po odpowiednim oszacowaniu. 

To jednak nie wszystko. Rolnicy od 7 do 15 grudnia planują rozpocząć protest pod siedzibą Ministerstwa Rolnictwa. Tak zwany Marsz Gwieździsty ma być blokadą ministerstwa. – Nie będziemy męczyć rolników żeby wyjeżdżali z traktorami. Rozstawimy tzw. zielone miasteczko. Jeżeli ten rząd chce by rolnicy spędzili święta na ulicach, to trudno. Czujemy się po prostu oszukani. – mówi Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZRiOR.

Działania są efektywne

Tymczasem Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewnia, że działania w sprawie walki z wirusem są efektywne, a od 9 października nie zanotowano żadnego przypadku w gospodarstwach. Całość według rządzących rysuje się optymistycznie. Do 6 listopada wygaszono 6 ognisk w województwie mazowieckim, 15 w podlaskim i 20 w lubelskim.

– Oczywiście, zdarzają się przypadki, że lekarze odmawiają wypłaty odszkodowań. Najczęściej przyczyną są nieścisłości w kwestii zgłoszonych świń. Mamy do czynienia z tego typu sytuacjami. W województwie lubelskim odnotowano takie przypadki w 23 gospodarstwach – mówiła podczas komisji sejmowej Ewa Lech, wiceminister rolnictwa.

Więcej przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa, nr 47

Maciej Maciejuk

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
josef
josef 24.11.2017, 20:15
Władza tylko pozoruje działania na rzecz rolników ,a realizuje ciąg dalszy likwidacji rolnictwa na ścianie wschodniej,bo tu zgodnie protokołem akcesyjnym do UE ma byc teren turystyczny.To podpisali Miller/SLD/ z Kalinowskim/PSL/.Tu potrzeba pełnego działania ze strony mieszkańców wsi i zablokowania jakiegokolwiek ruchu na ścianie wschodniej! Inaczej nic z tego nie będzie

Pozostałe