Nauczyciel z Małaszewicz napisał ogólnopolski podręcznik

  • 05.12.2017, 13:05
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Nauczyciel z Małaszewicz napisał ogólnopolski podręcznik
Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach słusznie szczyci się mianem kolebki kolejnictwa w naszym regionie. Właśnie postawiono tutaj kolejny milowy krok do rozwoju nauki tej profesji. W placówce powstał pierwszy od kilku dekad w Polsce podręcznik przygotowujący do zawodu technika transportu kolejowego. Twórcą tego przełomowego przedsięwzięcia jest nauczyciel i jednocześnie absolwent tutejszej szkoły, mgr. inż. Jacek Jarocki.

Ostatni podręcznik do nauki zawodu technika transportu kolejowego był wydany pod koniec lat osiemdziesiątych. – Od tamtej pory nie było żadnego nowego wydania, które by odpowiadało obecnej rzeczywistości i zmieniającemu się rynkowi kolejowemu. Pomysł napisania podręcznika wynikał przede wszystkim z potrzeby – wyjaśnia "Słowu" autor podręcznika Jacek Jarocki. Dodaje, że to różnicowanie i fragmentaryzacja rynku kolejowego doprowadziły do stanu, gdzie szkoły kształcące w zawodach kolejowych przestały być placówkami pod zarządem ministerstwa.  – Przemiany ustrojowe w naszym kraju oraz stopniowy zanik szkół kolejowych i niewielkie nimi zainteresowanie spowodowały brak wydawania jakichkolwiek publikacji związanych z transportem kolejowym, w szczególności dotyczących ruchu kolejowego – mówi Jarocki.

Jego książka "Podstawy ruchu kolejowego" powstała po 30 latach od ostatniego wydania książki Bronisława Gajdy. To z niej oraz instrukcji wewnętrznych PKP dotychczas zdobywali wiedzę uczniowie. – Okazało się że podręcznik z połowy lat 80-tych nie jest już wystarczająco aktualny, a instrukcje wewnętrzne napisane są językiem niezrozumiałym i wyjątkowo zawile – opowiada nauczyciel.

Pomysł na napisanie nowego podręcznika powstał już na początku jego pracy w Zespole Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach w 2012 roku. – W 2013 roku pojawiła się inicjatywa PKP PLK S.A. na napisanie podręczników do szkolnictwa zawodowego, jednak po jednym spotkaniu projekt nie ruszył. W związku z zaistniałą sytuacją postanowiłem samodzielnie napisać i wydać podręcznik. Nie byłem pewien, czy książka będzie dość dobra i czy będzie nią zainteresowanie, ale wiedziałem, że jest potrzebna – wyznaje autor.

Podręcznik napisany przez Jarockiego to nie tylko jedyna, ale przede wszystkim aktualna pozycja książkowa tego typu dotycząca podstaw i techniki ruchu kolejowego dedykowana młodzieży kształcącej się w zawodzie na poziomie technikum. Jest przydatna również w nauce innych profesji kolejowych, gdzie wymagana jest znajomość zagadnień z dziedziny ruchu kolejowego, dlatego posłuży również studentom różnych politechnik. Jest także doskonałym uzupełniającym źródłem i kompendium wiedzy dla osób przygotowujących się do egzaminu na licencję maszynisty bądź szkolących się na stanowisko nastawniczego czy dyżurnego ruchu.

W szkole w Małaszewiczach podręcznik obowiązuje już od początku bieżącego roku szkolnego. – Został przyjęty bardzo pozytywnie przez uczniów. Dostaję również informacje ze szkół z Ełku, Gdyni, Legnicy, Rzeszowa i Lublina, gdzie ten podręcznik funkcjonuje. Nauczyciele przedmiotów zawodowych, którzy z niego korzystają, chwalą sobie, że taka pozycja powstała. Dla mnie to jest mocno mobilizujące – wyznaje Jarocki.

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa nr 49.

Sylwia Bujak

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
anwini
anwini 12.10.2018, 10:53
Gzie można kupić podręcznik?
Ktoś
Ktoś 17.08.2018, 02:06
Gdzie można kupić taką książkę?

Pozostałe